Sağlık

Her 8 çocuktan 1'i altını ıslatıyor

Her 8 çocuktan 1'i altını ıslatıyor

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1'inin gece altını ıslattığını ortaya koydu.

ADÜ Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferah Sönmez, ortalama her 8 çocuktan 1´inin gece altını ıslattığını, bu tür rahatsızlığı olan çocukların tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Sönmez, şu bilgiyi verdi: "Tespit edilen bu oran 15 yaşına gelindiğinde yüzde 2'ye kadar azalıyor. Gece altını ıslatan çocukların üçte ikisinin, ailesinde de aynı durum söz konusu olmuş. Bu çocuklardan yüzde 70 gibi büyük bir oranı hekime götürülmemiş. Bu durumun bir süre sonra sona ereceğinin, çocuğun sadece psikolojik olarak altını ıslattığının düşünülmesi, verilecek ilaçların çocukta kısırlık yapacağı gibi yanlış inanışlar, bu çocukların hekime götürülmelerini engellemektedir. Oysa gece altınııslatan çocuklarda öncelikle organik bir hastalık bulunup, bulunmadığının incelenmesi gerekmektedir."

Aynı araştırmada çocukların yüzde 70'inin doğuştan hiç kuru kalmadığı, yüzde 30'unun ise bir süre kuru kaldıktan sonra gece altını ıslatmaya başladığı tespit edildi.

Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliği gibi hayati tehlikesi olan hastalıkların ilk belirtisinin "gece altını ıslatma" olduğunun altını çizen Doç. Dr. Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gece altını ıslatma nedeniyle polikliniğimize başvuran hastalarda yüksek oranda idrar yolu enfeksiyonu saptanmaktadır. Yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarının böbreklerde hasara yol açtığı ve ülkemiz çocuklarında kronik böbrek yetmezliğinin en sık nedeni olduğu bilinmektedir. Diğer yandan gece altını ıslatmanın yanında gündüz de idrar kaçırması olan çocuklarda mesane çalışma bozukluğu olma olasılığı yüksektir."

Gece altını ıslatan çocukların annelerinin yüzde 95'inin çocuklarının uykularının ağır olduğunu söylediğini belirten Sönmez, bu çocukların yüzde 50'sinde "geniz eti" olduğunun saptandığını, "geniz etlerinin" solunum yollarını tıkayarak uyku bozukluklarına, gece altını ıslatmaya ve horlamaya yol açabildiğini söyledi.
Yayın tarihi: 14.01.2004
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.