Sağlık

Her 5 saniyede 1 kişi AIDS

Her 5 saniyede 1 kişi AIDS

WHO raporuna göre her beş saniyede bir kişiye HIV virüsü bulaşıyor. 3 yıl sonra dünyada 100 milyon kişi AIDS'li olacak.

Tespit edildiği 1981 yılından bu yana dünyada sayıları 40 milyonu bulan AIDS hastalarının, gereken önlemler alınmazsa 2005 yılında 100 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler AIDS'le Mücadele Programı'nın (UNAIDS) raporuna göre, 2005 yılında dünyada HIV ile yaşayan insan sayısı 100 milyon olacak.

Ancak, WHO ve UNAIDS tarafından hazırlanan 12 maddelik AIDS'e karşı geniş müdahaleler paketi, 2002-2010 yılları arasında yetişkinlerdeki HIV enfeksiyonlarını önemli ölçüde azaltacak.

Paketin 2005 yılında tam anlamıyla yürürlüğe konulması, yeni enfeksiyonları yüzde 64 oranında kesecek. Enfeksiyon kapmış olanların sayısını da her yıl yaklaşık olarak 4 milyondan 1.5 milyona düşürecek.

İlk olarak eşcinsellerde ortaya çıkan AIDS hastalığı, ayrım yapmaksızın kadın, erkek ve çocuklara bulaşabiliyor.

AIDS, gerekli önlemlerin etkili ve hızlı bir şekilde uygulanmadığıülkelerde hızla yayılmaya devam ederken, dünyada her 5 saniyede bir kişinin HIV ile enfekte olduğu tahmin ediliyor. Etkilenen kişilerin çoğunluğunu, 25 yaş altındaki gençler oluşturuyor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler AIDS'le Mücadele Programı (UNAIDS) ve WHO tarafından yayınlanan ''Genç İnsanlar ve HIV/AIDS'' adlı rapora göre, her gün 6 bin genç insana HIV bulaşıyor. Rapor, gençlerin, HIV/AIDS salgınının merkezinde olduklarını vurguluyor. Bu çalışma ayrıca, HIV enfeksiyonundan nasıl korunulacağı hakkında genç insanlara bilgi sağlamayı amaçlıyor.

TÜRKİYE'DE DURUM

AIDS'in neredeyse en az görüldüğü Avrupa ülkesi olan Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre, 1985 yılından bu yana 431'i AIDS hastası, 998'i taşıyıcı olmak üzere toplam 1429 AIDS vakası saptandı.

Hastalığa yakalananların 448'ini kadınlar, 981'ini ise erkekler oluşturuyor. Hastalığa yakalananların yaş gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AIDS en çok 30-34 yaşları arasındaki erkeklerde görülüyor.

24 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ

Hacettepe Üniversitesi HIV-AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) rakamlarına göre, dünyada 40 milyon AIDS'li bulunduğunu ve bugüne kadar 24 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Ünal, AIDS'in, 1981 yılında tanımlandığını, 1985'te hastalığın tedavisinin gündeme gelmesiyle ilk ilacın ortaya çıktığını,ilk başlarda HIV pozitif kişilerin az sayıda olmaları ve homoseksüel erkek grubunda görülmeleri nedeniyle hastalığın fazla ilgi çekmediğinibelirtti.

Prof. Dr. Ünal, ''Ne zaman ki biseksüel erkekler aracılığıyla kadınlara ve infekte hamile kadınlardan da virüsün bebeklere geçmesiyle vaka sayısı giderek artmaya başlamış, dünyanın ilgisi bu hastalık üzerine yoğunlaşmıştır'' diye konuştu.

''HASTANELERDE HER GÜN AIDS'Lİ VAR''

AIDS'li bir hastanın devlete yıllık maliyetinin 50 bin doları bulduğuna işaret eden Prof. Dr. Ünal, sokaktaki vatandaşa AIDS'ten nasıl korunulacağının öğretilmesi gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı'na bildirilen AIDS hastası ve taşıyıcılarının sayısının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Prof. Dr. Ünal, ''Bu, buzdağının görünen yüzüdür'' dedi.

WHO'nun 1993 yılında yayınladığı raporda yer alan önlemler hayata geçirilseydi, AIDS'li vaka sayısının 10 milyonunun kontrol edilebileceğini belirten Prof. Dr. Ünal, ''Ancak tedbirler alınmadığı için hastalık bütün hızıyla yayılmaya devam etmektedir ve artık hastanelerimizde hemen her gün yatmakta olan AIDS hastaları vardır'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.11.2002
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.