Sağlık

Her 5 öğrenciden biri sigara, alkol veya uyuşturucu kullanıyor

Her 5 öğrenciden biri sigara, alkol veya uyuşturucu kullanıyor

Orta öğretim okullarındaki öğrencilerin yüzde 20'sinin sigara, alkol veya uyuşturucu kullandığı belirlendi.

Türk Eğitim-Sen'in, 42 ilde, hazırlık, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıftan toplam 13 bin 950 öğrenciye yaptırdığı anket sonucunda, geçmiş yıllara göre daha çok öğrencinin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara yöneldiği ortaya çıktı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, çocukların zararlı alışkanlıklar edinmesinde aile içinde bu tür alışkanlıkların mevcudiyetinin büyük rol oynadığını bildirdi. Özcan, okul yönetiminin ve öğretmenlerin okulda sigara içmelerinin öğrencileri olumsuz yönde etkilediğini de ifade etti.

Ankete göre 8 bin 286'sı erkek, 5 bin 664'ü kız toplam 13 bin 950 öğrencinin yüzde 13'ü sigara, yüzde 7'si alkol ve yüzde 1,29'u uyuşturucu kullanıyor. Erkek öğrenciler sigaraya 14-15, kız öğrencilerin 16-17 yaşlarında başladığı tespit edilen araştırmaya göre, cinsiyet ile alkole başlama yaşının bağımsız olmadığı, erkeklerin kızlara göre alkole 1-2 yaş erken başladığı belirlendi. Sendikanın araştırmasının en çarpıcı sonuçlarından biri; sigara kullanmayan her 3 öğrenciden 1'inin "hayatında en az 1 defa" sigara içtiğinin belirlenmesi oldu. Araştırmada anne babanın sağ/ölü ya da birlikte/boşanmış olmasınında sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımını arttırdığı da tespit edildi.
Yayın tarihi: 29.09.2003
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.