Sağlık

Her 4 KOAH'lıdan sadece 1'i hastalığını biliyor

Her 4 KOAH'lıdan sadece 1'i hastalığını biliyor

Türkiye'de, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'na (KOAH) yakalananların sayısı, son 30 yılda 4 kat, hastalıktan kaynaklanan ölümlerin sayısı da 5 kat arttı.

Toraks Derneği Adana Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, KOAH'ın hava yollarında daralmaya ve akciğer dokusunda hasara neden olan, zaman içinde kötüleşen bir akciğer hastalığı olduğunu kaydetti. Hastalığın genellikle kronik bronşitle geliştiğini anlatan Prof. Dr. Kocabaş, şunları söyledi: "Hastalığa yol açan en büyük neden, sigara içimidir. Buna ek olarak tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışma, ısıtma ve yemek pişirmek amacıyla odun sobaları ve tezeğin kullanıldığı iyi havalandırılmamış evlerde yaşamak da hastalığın gelişimine yol açabilmektedir. Hastalık, genellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde görülmektedir. KOAH'ın en önemli semptomları, uzun süreli öksürük, balgam ve nefes darlığıdır."

Türkiye'de 3 milyon KOAH'lı var

Kocabaş, dünyada yaklaşık 600 milyon KOAH'lı hasta bulunduğunu ve bunların her yıl 3 milyonunun öldüğünü belirterek, şöyle devam etti: "KOAH, küresel bir salgın özelliği taşımasına rağmen, kamuoyu ve sağlık görevlilerince çok iyi bilinmeyen, önemli oranda ihmal edilmiş bir hastalıktır. Türkiye'de yaklaşık 3 milyon KOAH'lı hasta bulunduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de son 30 yılda KOAH nedeniyle hastanelere yatırılan hastaların sayısı 4, hastalıktan ölümler ise 5 kat artmıştır."

4 kişiden biri ölüyor

Hastalığın teşhis ve tedavisinde sıkıntı yaşandığını belirten Kocabaş, "Her 4 KOAH'lıdan sadece 1'i hastalığını bilmektedir. Çünkü insanlar hastalıklarının geç döneminde sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Oysa erken dönemde teşhis edilebilse hastalık durdurulabilir ve hastalar rahat bir hayat sürebilirler" dedi.
Yayın tarihi: 13.11.2003
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.