Sağlık

Her 3 kadından biri şişman

Her 3 kadından biri şişman

Kilo aldıkça iştah açılıyor, yedikçe kilo alınıyor ve şişmanlık devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü'nce sağlığı tehdit eden 10 neden arasına alınan obezite (aşırı şişmanlık) Türkiye'de de giderek yayılıyor. Türkiye'de, üç kadın ve dört erkekten biri şişman sınıfına giriyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof.Dr. Murat Erdoğan, ABD'de 2030 yılında ulaşılacağı tahmin edilen obez sayısına bu yıl ulaşıldığını, Türkiye'de de durumun farklı olmadığını söyledi.

Son yıllardaki beslenme alışkanlıkları ve hareket kısıtlılığı nedeniyle Türkiye'de şişmanlığın giderek arttığını belirten Erdoğan, Türkiye'de, yaklaşık her üç kadın ve dört erkekten birinin şişman olduğunu ifade etti.

Fast food en önemli etken

Yeni yaşam tarzında vakit azlığı nedeniyle fast food denilen yüksek karbonhidratlı ve yağlı gıdaların hızla tüketildiğini, yüksek kalorili olan bu yiyeceklerin alışkanlık yaptığını vurguladı.

Erdoğan, bu gıdalar alışkanlık yaptığı için özellikle çocukluk çağında bu beslenme alışkanlığının yerleşmesi ve yanında bol glikozlu kolalı içeceklerin alınmasının tehlikeli olduğuna işaret etti.

Harcanan kalori azalıyor

Yaşam tarzı nedeniyle insanların hareketlerinin gittikçe azaldığını vurgulayan Murat Erdoğan, "Arabadan inmeden hamburger
yeniyor, merdiven yerine yürüyen merdivene biniliyor, fatura ödemeleri bilgisayardan yapılıyor. Böylece harcanan kalori azalıyor, alınan kalori artıyor" diye konuştu.

Geliri düşük, kilosu yüksek

Gelir düzeyi düşük olanlarda şişmanlığa daha çok rastlandığını vurgulayan Erdoğan, "Gelir az olunca daha çok karbonhidrat ve zararlı yağlardan zengin besinler kullanılıyor. Bu kişiler daha çok ekmek yiyerek besleniyor" dedi.

Prof.Dr. Erdoğan, bir kişinin şişman olup almadığını anlamak için kilosunun boyunun metre cinsinden karesine bölümüyle çıkan rakama bakıldığını belirterek, bu rakam 25'in üzerindeyse kişinin şişmanlığa aday, 27'nin üzerindeyse şişman, 30'un üzerindeyse ciddi şişman olarak nitelendirildiğini söyledi.

Hepsinin nedeni obezite

Erdoğan, obezitenin bütün organ ve sistemlere ciddi zararlar verdiğini; hipertansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarının yükselmesi, kas ve iskelet sisteminde fıtık, bel fıtığı, kireçlenme, karaciğerde yağlanma ve artan kanser oranlarının nedeni olduğunu açıkladı.

Kilo alınca, daha da alınır

Kilo almamak için birçok alışkanlıktan vazgeçilmesi, hareket edilmesi, spor yapılması, az ve kalorisi düşük yiyeceklerin seçilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Çünkü kilo aldıkça iştah açılır, yedikçe kilo alınır. Böylece şişmanlık devam eder" diye konuştu.

Kırmızı et yerine yağsız beyaz et, tavuk, balık, margarin, tereyağı yerine ölçülü bitkisel yağ kullanılmasını öneren Erdoğan,
ekmek, Türk tatlıları, pasta, mantı, pilav gibi yemeklerin aza indirilmesini, bunların yerine daha çok bitki ve sebzeden oluşan beslenme şeklinin benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Kilonun takip edilmesi, birkaç kilo alınca alarm verilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Çünkü üç, beş kilo alınca vermek
zorlaşır" diye konuştu.

Tek başına egzersiz yetmez

Haftada en az üç gün egzersiz yapılmasını, ancak egzersizin kişiye göre ayarlanmasını öneren Erdoğan, egzersiz yapılmadan üç gün geçirilmemesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: "Yürüyüş yapılacaksa, vitrin bakar gibi değil, ter atacak şekilde ve en az 45 dakika civarında yürünmeli...

"Kimse yalnızca egzersizle ciddi olarak kilo veremez. Egzersiz aslında verilen kiloların daha çok tutulmasına yarayan bir iştir. Kilo veriminin hızlandırılmasına yarayabilir. 45 dakika egzersiz yapsanız bunun yatırdığı kalori size bir tatlı kadardır. Sonuçta kilo vermenin asıl yolu diyetten geçer...

"Egzersiz iştahı azaltır, kişinin psikolojik durumunu düzeltir, kan yağlarını düzenler. Doktor önerisiyle doğru kişilere uygun egzersizler yararlı ama tek başına egzersizle kilo verildiği de baki değildir. Ben yiyip yiyip egzersiz yapayım yok."

Obezite ilaçları

Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlarla ilgili bazı spekülasyonlar yapıldığını belirten Erdoğan, yağların vücutta emilimini engelleyen ve merkezi sinir sisteminden iştahı baskılayan iki tür ilaç kullanıldığını söyledi.

Erdoğan, ancak bu ilaçların doktor kontrolü dışında kesinlikle kullanılmamasını isteyerek, ilaçların doktor kontrolünde ve gereken hastaya verilmesi halinde son derece yararlı sonuçlar alındığını kaydetti.
Yayın tarihi: 07.06.2004
587
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.