Sağlık

Her 3-4 kişiden birinde kanser görülüyor

Her 3-4 kişiden birinde kanser görülüyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, kanserin görülme sıklığının arttığını belirterek, ''Dünyada her 3-4 kişiden birinde kanser görülüyor ve genç yaşlarda ortaya çıkıyor'' dedi.

Doç. Dr. Yiğitbaşı, son yıllarda yanlış yaşam tarzından kaynaklanan kanserin, insanlarda hastalıklara bağlı birinci ölüm nedeni olan kalp hastalıklarının önüne geçmeye başladığını söyledi.

Özellikle lenfoma kanserinin sayısında büyük bir artış olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yiğitbaşı, Türkiye'deki kanser istatistiklerinin de yeterli olmadığını savundu.

Dünyada yaklaşık 70 kanser araştırma merkezi bulunduğuna işaret eden Doç. Dr. Yiğitbaşı, şöyle dedi: 'Dünyada her 3-4 kişiden birinde kanser görülüyor ve genç yaşlarda ortaya çıkıyor. Türkiye'de ise bu konuda sağlıklı istatistik yok. Hastalara üst düzeyde hizmet sunulamıyor. Birçok hastane, kanser hastaları ile diğer hastaları aynı odada yatırarak tedavi etmeye çalışıyor. Örneğin, bademcik ameliyatı olacak bir çocuk ile kanser hastası aynı odada kalıyor. Devlet Hastaneleri bünyesinde Onkoloji Enstitüleri, üniversiteler bünyesinde de kanser merkezleri var, ancak bunlar bilinen yöntemlerle çalışıyorlar. Dünyadaki Kanser Araştırma Merkezleri ise üst düzeyde sağlık hizmeti sunan, kanser alanında çalışacak hekimleri eğiten, halkı kanser hakkında bilinçlendiren ve araştırma projeleri üreten merkezler var. Türkiye'de de üniversiteler bünyesinde bu tür merkezler mutlaka kurulmalıdır. Türkiye'nin bunu için hem elemanı, hem fiziki imkanı hem de ekonomik gücü var.''

ALTERNATİF TIP GÖZARDI EDİLEMEZ

Doç. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, dünyadaki önemli kanser araştırma merkezlerinde ''alternatif tıp'' birimleri kurulduğuna da dikkati çekerek, Türkiye'de ''şarlatanlar ve istismarcılar'' nedeniyle bu konu üzerinde yeterince durulmadığını belirtti.

ABD'deki kanser hastalarının yüzde 80'inin alternatif tıbba başvurduğunu kaydeden Yiğitbaşı, şunları söyledi:''Bu elbetteki bilinçli olarak yapılıyor. Hangi vitamini, nasıl alacak, yoga mı yapacak egzersiz mi yapacak? Yoksa alternatif tıp sadece bitkiyi kaynatıp suyunu içmek değil. Bu tedavi yönteminin de incelenmesi gerekiyor. Bu da kanser merkezlerinde yapılmalıdır.''

Yayın tarihi: 22.02.2005
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.