Sağlık

Hepatit'ten korunmak elinizde

Hepatit'ten korunmak elinizde

Aşıyla korunmanın mümkün olduğu hepatitle mücadelede, bilinçsizlik nedeniyle istentilen başarı bir türlü elde edilemiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, Prof. Dr. Muhsin Akbaba başkanlığında, Halk Sağlığı ile Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma kapsamında, polikliniklere başvuran 94 hasta ve yakınına anket uygulandı.

Araştırmaya göre, Hepatit, dünyada her yıl ortalama 2 milyon kişinin ölümüne yolaçıyor. Ayrıca dünyada 500 milyona yakın taşıyıcı bulunduğu tahmin ediliyor. Hepatitten bir günde ölenlerin sayısı, AIDS'ten ölenlerden daha fazla.

Özellikle Hepatit B virüsünün, taşıyıcılar, kronik hastalar, akut enfeksiyon geçirmekte olan bireylerin kan ve vücut sıvılarının bulaşmada önemli rol oynadığı vurgulanan araştırmada, "Hastalığın, kalabalık ortamda ve hijyenik şartlarının kötü olduğunda görülme sıklığının arttığı, yüksek kalitede su temini ile el temizliğinin iyi yapılması ve insan atıklarının uygun şekilde yok edilmesinin de azalttığı saptanmıştır" denildi.

Halk arasında sarılık olarak bilinen hastalığın kişiden kişiye geçişinin, özellikle küçük çocuklar açısından aile içi ilişkiler düzeyinde ve yaşıtlarıyla oynarken olduğu, günlük temaslarla nadiren bulaştığı belirtildi.

Hepatit'ten korunmanın en etkili yolunun aşı olduğu belirtilen araştırmada, hasta ve yakınlarının bile yeterli bilgiye sahip bulunmadıklarının anlaşıldığı vurgulanarak, anket yapılanların yüzde 37 gibi düşük bir oranın aşılamayı önermesinin de bunun bir göstergesi olduğu kaydedildi. Ankete katılanların ancak yüzde 25'inin hepatitin tanımını yapabildiği, bulaşma açısından en riskli durum olarak yüzde 61 oranında kan ve kan ürünleri, yüzde 49 oranında ikinci sırada cinsel ilişkinin gösterildiği belirtilerek, "Ancak hatırlatma yapıldığında, sayılan riskli durum sayısı artarak jilet kullanımı, dövme, kulak deldirtme gibi durumlar da listeye ekleniyor" saptamasında bulunuldu.

Hepatitle savaşta temel amacın, halk sağlığının iyileştirilmesi olması gerektiği ifade edilen arıştırmada, şunlar kaydedildi: "Bu durumda hedef, koruma olmalıdır. Bunun temel yolu ise aşılama ve eğitimdir. Bu yapılmazsa, viral Hepatit'lerle savaşta tanı ve tedavi gibi yöntemler yeterli ve yüz güldürücü olmayacaktır. Hepatitlerle savaşta sağlık çalışanlarına ve özellikle halk sağlığı çalışanlarına önemli görevler düşmektedir. Çözüm olarak konu odaklı eğitimler planlanmalı, yazılı-görsel tüm basın araçları değerlendirilmelidir. Bunun dışında sağlık kuruluşlarının çocuklardaki rutin ve erişkin grubundaki isteğe bağlı aşılama oranlarını artırılmalıdır. Geçmiş yıllarda Hepatit aşıları konusunda ülkemizde yaşanan birçok karmaşaya rağmen bu konuda toplumun halen yeterli bilgi sahibi olmadığı, mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır."
Yayın tarihi: 07.01.2004
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.