Sağlık

Hepatit C, AİDS'ten daha bulaşıcı

Hepatit C, AİDS'ten daha bulaşıcı

Hepatit C virüsü'nün ağır ve tedavi edilmesi en zor olan şekli tip 1'in, Türkiye'de çok yaygın olduğunu belirten uzmanlar hastalığın bu türünün AİDS'den daha bulaşıcı olduğunu söylediler.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kalaycı, Hepatit C'de en ağır hastalık yapan ve tedaviye en zor cevap veren türün "Tip 1" olduğunu belirterek, "Türkiye'deki hasta grubunun yaklaşık yüzde 99'unu Tip 1 Hepatit C'liler oluşturuyor" dedi.

Taşıyıcılar hastalıktan habersiz

Kalaycı, hastaların büyük bölümünün, kan bağışı ya da başka bir amaçla yapılan kan testleri sırasında Hepatit C virüsünü taşıdığını öğrendiğini kaydetti.

Hastalığın, halsizlik, karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, ender olarak gözlerde sarılık gibi belirtiler verdiğini belirten Prof.Dr. Cem Kalaycı, hastalığın ilerlemesi durumunda siroz veya karaciğer kanseri gibi tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini bildirdi. Kalaycı, bu durumda ise karında su, mide kanamaları, gözde sarılık, adale erimesi, bulantı, kusma gibi belirtiler ortaya çıktığına değindi.

Hasta grubunun yüzde 99'u Tip 1

Hepatit'in kendi içinde tipleri olduğu gibi Hepatit C'nin de kendi içinde tipleri
olduğunu kaydeden Cem Kalaycı, bu tipler içinde en ağır hastalık yapan ve tedaviye en zor cevap veren türün "Tip 1" olduğunu bildirdi. Türkiye'deki hasta grubunun yaklaşık yüzde 99'unu Tip 1 Hepatit C'lilerin oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Kalaycı, şunları söyledi: "Türkiye'de Hepatit C virüsünün tipi bakımından büyük bir şanssızlık var. En ağır hastalık yapan ve tedaviye en zor cevap veren şekli Tip 1, Türkiye'de çok yaygın Bu tipin
Türkiye'de yaygın olmasını, virüsün yüzyıllardır dağılımını, virüsün geldiği yere,
kökenine ve ırkların göçüne bağlıyoruz. Tip 2 veya 3 bugünkü yöntemlerle yüzde 95 oranında tedavi ediliyor. Hatta hastalık sıfıra indiriliyor. Bu kadar büyük başarı bugün nezlede bile yok. Tip 1'de öyle değil. Başarı oranı geçtiğimiz yıllarda çok düşüktü, yüzde 5- 6 oranındaydı. Ancak bugün, yüzde 50'ye varan rakamlarda başarıya ulaşılabiliyor.''

Hasta başına yıllık maliyet yaklaşık 40 milyar

Hepatit C tedavisinin yaklaşık 1 yıl sürdüğünü ve maliyetinin yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Cem Kalaycı, tedavi edilen hastaların yüzde 90'ından fazlasının ilacı devlet kaynaklarından aldığını belirtti.

İlaçların tümünün ithal olduğunu ve ülkeye büyük bir yük getirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Kalaycı, "Hepatit C'nin hastaya yıllık bedeli yaklaşık 40 milyar lira. 100 kişiden en az birisinin Hepatit C virüsü taşıdığı kabul edilirse ülkeye maliyeti ortaya çıkar" dedi.

Nasıl bulaşır?

Hepatit C'de en belirgin bulaşma yönteminin kanla olduğunu belirten Cem Kalaycı, diğer bulaşma yollarıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: "Hepatit C, her türlü kan teması, dövme, piercing, manikür, pedikür, tıraş, ameliyatlar, damardan uyuşturucu kullanımı, iyi olmayan şartlarda yapılan diş tedavileri ile bulaşabiliyor. Bunun yanında meslek önemli bir faktör. Mesela hemşirelerde çok görülüyor.
Şırıngaların ucunda takılı plastik kılıfın işlem tamamlandıktan sonra geri takılmaması gerekiyor, çünkü en çok bu işlem sırasında ele batma oluyor."

Hürriyet
Yayın tarihi: 15.11.2003
877
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.