Sağlık

Hepatit B, AIDS'ten daha kolay bulaşıyor

Hepatit B, AIDS'ten daha kolay bulaşıyor

Hepatit B, karaciğere saldıran B virüsünün yaptığı akut bir karaciğer hastalığı. Türkiye'de 6 milyondan fazla kişi bu virüsü taşıyor. Ancak çoğunluk bu tehlikeli virüsün kanında bulunduğundan haberdar değil. Ancak Hepatit B'ye karşı güçlü bir araç bulunuyor. Bu da koruyucuğu yüzde 95'lere varan aşı.

Hepatit B kolay bulaşır mı?

Hepatit B, AIDS'den 100 kez daha kolay bulaşıyor. Mikropla enfekte olmuş bir milimetreküp kanın onbinde biri dahi virüsü diğer insana bulaştırmaya yetiyor. Ayrıca, B virüsü taşıyan ile bilerek veya bilmeyerek cinsel ilişkide bulunmak, ortak enjektör kullanımı, steril olmayan koşullarda küpe deliği açma, kan kardeşi olmak, piercing kirli makas ve törpülerle manikür, pedikür yaptırma, steril olmayan koşullarda sünnet, deriye yapılan dövmelerle (iğne temiz olsa da boya kabında virüs bulunabilir) bulaşabilir.

Virüsü taşıyan anneden, bebeğine nasıl geçer?

B virüsü taşıyan annenin sütü bebeği için sakıncalı. Virüs ayrıca anneden bebeğe plasenta yoluyla geçebilir. Anne, gebeliğin ilk üç veya ikinci üç aylarında akut hepatit B'ye yakalanmışsa enfeksiyonun bebeğine geçme olasılığı az. Fakat anne üçüncü ayda hastalanmışsa çocuğa bulaşır. Doğumdan sonra da yakın temasla çocuğa geçebilir.

Öpüşmekle bulaşır mı?

Yanak yanağa, dokunarak, kuru bir öpücükle geçmez. Ancak ıslak öpücük ve dudak öpüşmesi bulaşmaya yol açabilir. Çünkü diş fırçalaması sırasında diş etinde meydana gelebilecek küçük bir kanamadan, ağza tükrük salgısına karışmış olan bir zerre kan, B virüsü bulaşmasına neden olabilir. Bunlar dışında, tahtakurusu, sivrisinek ısırmaları, hemodiyaliz makineleri, kronik cilt yaraları, virüsün vücuda girmesini kolaylaştırır. Berberlerin kullandığı kan taşları, başkalarına ait diş fırçaları ve rujlar da bulaşa zemin hazırlar.

Hangi durumlarda hastalık taşıyıcılarından, sağlıklı olanlara bulaşmaz?

Aksırma, öksürme, el sıkmayla, mutfak eşyalarından, kap kaçaktan, yeme içme kaplarından, su bardağından bulaşmaz. Enfekte biriyle aynı havuzda yüzmekle bulaştığını gösteren bilimsel bir çalışma da yok.

Hastalığın belirtileri neler?

İdrar koyu çay rengine döner, 3-5 gün hafif ateş olur, istahsızlık, karnın üst bölgesinde huzursuzluk, karaciğer bölgesinde elle bastırılınca ağrı ve hassasiyet, hasta grip ve soğuk algınlığı geçirdiğini sanır, eklem ağrıları olur.

l Virüs kanda ne kadar kalır?

15-180 gün süren kuluçka dönemiyle, 2-6 ay süren akut hepatit döneminde kanda kalır. Yüzde 10 hastada kronik gidiş görülür. Kronikhastalarda siroz ve karaciğer kanseri riski var.

l Kesin tedavisi var mı?

Akut Hepatit B'nin kesin ve spesifik bir tedavisi yok. B virüsüne karşı yüzde 40- 50 oranında etkili olabilen ilaçlar (interferon, lamivudine) ancak hastalık kronik aktif bir seyir gösterdiğinde uygulanıyor.Tedavi daha çok belirtilere yönelik. Hekim önerdiğinde kliniğe yatırılır.

l Yağsız yemek tavsiye edilir. Doğru bir uygulama mı?

Aslında hastada mide şikayetleri ve kusma yoksa, diyet kısıtlamasına gerek yok. Eskiden kalma yağsız, tuzsuz diyetler gereksiz. Hızlı ve ağır seyreden bir durum yoksa protein kısıtlamasına da gidilmez. Karbonhidratlı gıdalar rahatlıkla alınabilir. Özetle diyette kısıtlama olmadığı için özel bir yemek listesine ihtiyaç yok.

Yayın tarihi: 20.05.2004
3043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.