Sağlık

Hemoroit kanamasına dikkat

Hemoroit kanamasına dikkat

Hemoroitler kabaca makatın iç kısmındaki damarların genişlemesidir.

Prof. Dr. Cihan Uras

Ancak günümüzde hemoroitlerin oluşmasında bu damarları çevreleyen elastik dokunun esnekliğini kaybetmesinin sorumlu olduğu düşünülüyor.

Hemeroit hastalarının bir kısmının yakınması yok veya hekime başvurmuyorlar. Oysa makattan gelen kanamalar hemoroitten kaynaklanabileceği gibi bağırsak tümörleri de olabilir. Bu nedenle önemsenmeli, araştırılmalı.

Hemoroit riskini artıran faktörler nelerdir?

Yaş, cinsiyet, kronik kabızlık veya ishal, beslenme şekli (özellikle posasız gıdalarla beslenme alışkanlığı), kalıtım, gebelik, doğum, şişmanlık, ağır yük kaldırma, devamlı oturarak çalışma, yaşlılık, stres hastalık riskini artırıyor.

Hastalarının yaşadığı belirtiler?

Hemoroitdeki ana yakınma makattaki şişlik ve kanama. Ayrıca ek olarak kaşıntı, ağrı, yanma ve oturamama gibi sorunlara yol açar.

Hemoroitler kaç evrede görülür?

Hemoroitler dört evredir. Hastaların şikayetlerine evreler değişir. Birinci evrede kanama olur. İkinci evrede kanama ve dışkılama sırasında şişlik gelişir.

Üçüncü evrede dışkılamada oluşan şişlikler ancak hastanın içeri itmesiyle girer. Dördüncü evrede ise şişlik devamlı olarak dışarıda kalır.

Tedavisi nasıl yapılabilir ve cerrahi endikasyon nasıl konur?

Hemoroitlerin tedavisi bulundukları evreye göre yapılır. Bir ve ikinci evrelerde ilaç tedavisi, sklerozan madde enjeksiyonu, hemoroit pakelerine bant uygulanması, lazer teknolojisi ile çalışan enfraruj koagülasyon uygulanır.

Üçüncü ve dördüncü evre hemoroitlerin tedavisi ise cerrahidir.

Cerrahide kaç teknik kullanılıyor?

Klasik cerrahi yöntemler ve son yıllarda oldukça güncel olan Longo tekniği kullanılıyor.

Bunların birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hastanede kısa kalış süresi (1 gün), ameliyat sonrası daha az ve kısa süre ağrı olması, aktif yaşantıya hızlı dönüş, ameliyat sonrası bakım gerektirmemesi, ilk günlerde de dışkılamada zorluk olmaması Longo tekniğinin en önemli avantajları.

Açık cerrahi girişim makatın ağrıya duyarlı olan alt kısmında yapılır. Bu bölgedeki şişlikler kesilerek çıkarıldığından makatın en az 3 yerinde yara oluşur. Bu nedenle ağrı daha fazla, dışkılama ağrılıdır.

Bu bölgeden devamlı dışkı geçtiği için yara daha uzun sürede iyileşir ve hasta aktif yaşamına daha geç döner. Longo tekniğinde ise ameliyat makatın ağrısız olan iç kısmında yapılır. Makatın ağız kısmında herhangi bir yara oluşmaz.

Longo tekniği ne zamandan beri kullanılıyor, nasıl uygulanıyor?

1994 yılından beri kullanılmaktadır. Üçüncü ve dördüncü evre hemoroidler için uygun.Ameliyat ortalama 7 dakika sürer.

Hemoroid ameliyat edildikten sonra tekrarlar mı? Hemoroit hastalarının dikkat etmesi gereken nedir?

Her hastalıkta olduğu gibi hemoroitlerde nüksedebilir. Longo tekniği uygulanan hastalarda yüzde 2-3 arasında nüks oranları bildiriliyor.

Hastalar, bol sıvı alınmalı, diyetlerinde mutlaka lifli gıdalar bulunmalı, dışkılama hissi geldiğinde ertelenmemeli, dışkılama esnasında aşırı ıkınmaktan kaçınılmalı, tuvalette çok uzun süre oturulmamalı, ideal kiloda olunmalı, düzenli egzersiz ve spor yapılmalı, makat bölgesindeki kan akımını kısıtladığından çok uzun süreli oturulmamalı, müsil ilaçları sık kullanılmamalı.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/Kelebek
Yayın tarihi: 17.09.2004
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.