Sağlık

Hemofili tedavisinde spor desteği

Hemofili tedavisinde spor desteği

Kanama bozukluğuna bağlı hastalık olan hemofilide, sporun hem yaşam kalitesini yükselttiği hem de tedavide önemli bir yardımcı unsur olduğu bildirildi.

Ç.Ü Tıp Fakültesi Hematoloji ve Pediatrik Hematoloji Bilim Dalları, Türk Hematoloji Derneği, Pediatrik Hematoloji Derneği, Çukurova Çocuk Kan Hastalıkları Derneği ile Ç.Ü Kalıtsal Kan Hastalıkları Araştırma Merkezi'nin (KAMER) işbirliği ile düzenlenen '4. Hemofili Kongresi'nin son gününde, hastaların rehabilitasyonu tartışıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı görevlisi uzman Dr. Kazım Çapacı, 'Hemofili Rehabilitasyonu' konulu sunumunda, amacının kas-iskelet sistemi sorunlarının ortaya çıkmasının önlenmesi, var olan sorunların giderilmesi ve fonksiyonel durumun korunması olduğunu bildirdi.

Kas-eklem sorunlarının önlenmesinin, tedaviden çok daha kolay ve ucuz olduğunu vurgulayan Çapacı, sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

'Sportif aktiviteler, oyunlar ve egzersizlere katılım, kaliteli bir yaşamın doğal araçlarıdır. Bu durum hemofili hastası bireyler için de göz önünde tutulmalıdır. Buna rağmen, travma ve kanama olasılığı nedeniyle pekçok hemofilik birey ve ailesi sportif aktiviteleri ileri derecede kısıtlamaktadır. Oysa, oyun ve spor özellikle hemofilik çocuğun kasları ve eklemleri için koruyucu olacaktır.'

Çapacı, zayıf kas desteğine sahip, kemikleri güçsüz bir eklemin kolayca yaralanacağının unutulmaması ve bu nedenle de hemofili hastalarının uzaklaştırma yerine tam tersine spora yönlendirilmeleri gerektiğini anlattı.

Sporda hastalar için en uygun olan aktivitenin seçilmesi gerektiğini bildiren Çapacı, şöyle devam etti: 'Sportif aktivitelerin yararları ve riskleri iyi bilinerek, hastalar uygun sporlara yönlendirilmelidir. Hemofilik bireylerde önerilen sporlar yüzme, yürüyüş, masa tenisi, golf ve okçuluktur.'

Çapacı, basketbol, bisiklet, tenis ve voleybolun yararlı olmakla beraber risk yaratabileceğini, boks, kayak, futbol, güreş ve atçılığın ise hemofili hastaları için tehlikeli olması nedeniyle kesinlikle önermediklerini kaydetti.
Yayın tarihi: 28.05.2003
1281
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.