Sağlık

Hem zayıflatıyor hem sağlığı koruyor

Hem zayıflatıyor hem sağlığı koruyor

Dünyaca ünlü bir ilaç firmasının üzerinde çalıştığı zayıflama ilacı Acomplia, sigarayı bıraktırıyor ve iyi kolesterolü yükseltiyor. Gelecek yıl başında onaylanması beklenen yeni ilacın, 2006'da piyasa sürülmesi planlanıyor.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların verdiği ilk klinik sonuçlara göre, Acomplia ya da Rimonabant ismindeki ilaç üzerindeki deneyler olumlu sonuçlar verdi.

Piyasaya sürülmesi durumunda, yeni birleşen şirkete milyarlarca dolar kazandırması beklenen yeni ilacın, zayıflama, sigarayı bıraktırma gibi etkilerinin yanı sıra, kandaki iyi kolesterolü yükseltme gibi etkileri de olacak.

8.6 kilo ve 8.5 santimetre

Bir yıl boyunca yeni ilaçtan verilen şişmanlık hastaları, ortalama 8.6 kg zayıflarken, bu hastaların bellerinde de ortalama 8.5 santimetrelik incelmeler oldu.

Yine klinik deney sonuçlarına göre, yeni ilacı kullanan şişmanlık hastalarından yüzde 39'u, vücut ağırlıklarının yüzde 10'undan fazlası oranında kilo kaybettiler. Yeni ilaç, kandaki iyi kolesterol olarak da bilinen HDL'yi yüzde 27 oranında yükseltti.

2006'da çıkıyor

Gelecek yıl başında onaylanması beklenen yeni ilacın, 2006 yılında da piyasaya sürülmesi planlanıyor. Commerzbank'ın tahminlerine göre, yeni ilacın 2010 yılındaki satış hasılatı 6 milyar dolara çıkabilecek.

Yan etkiler kabul edilebilir düzeyde

Uzmanlar ilacın, mide bulantısı gibi bazı yan etkilerinin olmasına rağmen, yan etki düzeyinin kabul edilebilir seviyelerde olduğunu vurguluyorlar.

Acomplia ismindeki yeni ilacın, beyinde bir çeşit biyolojik anahtar sistemiyle, açlığa neden olan proteinleri engelleyerek çalışacağı kaydediliyor.
Yayın tarihi: 04.09.2004
1778
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.