Sağlık

Hem sigarayı bırakın hem de zayıflayın

Hem sigarayı bırakın hem de zayıflayın

Bilimadamları iki önemli sağlık sorununun çaresini tek bir ilaçta topladılar. Henüz deney aşamasında olan Rimonabant adlı hap, hem sigarayı bıraktırıyor, hem de zayıflatıyor.

Çalışmalar, Fransız Sanofi-Synthelabo firmasının ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki Malvern'de faaliyet gösteren ilaç geliştirme branşı yönetiminde yürütülüyor.

Yılda 9 kilo

Pennsylvania Üniversitesi'nde bugüne kadar yapılan deneylere göre, kilo kontrolü ilacı olarak Rimonabant, aşırı kilolu insanların yılda 9 kilo vermesini sağlayabiliyor. İlaç bu arada iyi kolesterol seviyesini de yükseltirken kandaki yağlı madde oranını düşürüyor.

Araştırmanın liderliğini yapan, Pennsylvania Üniversitesi Kilo ve Yeme Bozuklukları Programı Başkanı Tom Wadden, ''Rimonabant, kilo ve iştahla ilgili temel bilimler açısından heyecan verici bir buluş'' dedi. Cincinnati Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırma sırasında Rimonabant'ın ikinci bir etkisi daha keşfedildi. Bu hapı kullanan sigara tiryakileri 3 ay içinde alışkanlıklarını bırakabiliyorlardı.

Tek bir hapla

Cincinnati Üniversitesi'nden Prof. Dr. Robert Anthenelli, ''Kalp riskini artıran iki sağlık problemini tek bir hapla aynı zamanda ortadan kaldırmak üzereyiz'' dedi. İki üniversitedeki araştırmada denek olarak 2 bin kişi kullanıldı. Sanofi-Synthelabo firması ise ayrıca dünya çapında 11 bin hastanın katılacağı 5 deney daha yürütüyor. Rimonabant, marihuana ya da esrar içenlerin acıktığı gerçeğinden yola çıkılarak bulundu.

Fransız Sanofi-Synthelabo Şirketi tarafından marihuananın beyni nasıl etkilediğine dair araştırmalar sırasında geliştirilen
''Rimonabant'' isimli ilaç, hem zayıflatıyor, hem de sigarayı bıraktırıyor. Araştırma aşamasındaki ilacın iki yıl sonra piyasaya çıkması planlanıyor.

Yeni ilaç beyindeki acıkma merkezlerini bloke ediyor ve böylece iştah kesiliyor. Acıkma merkezi bloke edilince sigara içme isteği de azalıyor.
Yayın tarihi: 11.03.2004
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.