Sağlık

Hekimlerin özel hediye talepleri çok fazla

Hekimlerin özel hediye talepleri çok fazla

Tabip Odası'nın yaptığı araştırma, hekimlerin tanıtım hediyelerinin dışında "özel hediye" taleplerinin olduğunu ortaya koydu.

İzmir Tabip Odası'ndan Doktor Dilek Güldal ve Semih Emin'in yaptığı araştırmaya katılan tıbbi temsilcilerin yüzde 55.6'sı dağıttıkları tanıtım hediyelerinin hekimlerin reçeteye yazarken ilgili ilaçları hatırlatmada çok yardımcı olduğunu bildirdi.

Hekimlerin dağıtılan tanıtım hediyeleri
dışında özel hediye taleplerinin olup olmadığına ilişkin bir soruya, tıbbi temsilcilerin yüzde 54.4'ü "bu talepleri olan hekimler çok fazla", yüzde 40'ı "az", yüzde 5.6'sı da "talep olmadığı" şeklinde yanıtladı.

"Tıbbi temsilciler tarafından hekimlere pahalı ve özel hediye önerileri oluyor mu?" şeklindeki soruya tıbbi temsilcilerin yüzde 8.9'u "çok", yüzde 31.1'i "bazen", yüzde 60'ı "yapılmadı" şeklinde yanıtladı.

Tıbbi temsilcilerin yüzde 53.3'ü ilaç tanıtım
çalışmalarında hekimler arasında ayrım yapıldığını belirtirken, tıbbi temsilcilerin yüzde 34.4'ü kendi inisiyatifiyle bir promosyon bütçesine sahip olduğunu ifade etti.

Tıbbi temsilcilerin yüzde 38.9'u hekime ilettikleri ilaçlarla ilgili bilgilerin reçetelerine etkisinin "yüksek", yüzde 52.2'si "orta", yüzde 8.9'u "düşük düzeyde" olarak değerlendirdi.

Hekimlerin tıbbi temsilcilere davranışlarında hangi özelliklerin ön planda olduğuna ilişkin bir soruya, tıbbi temsilcilerin yüzde 62.2'si hekimlerin "arkadaşça", yüzde 52.2'si "mesafeli", yüzde 48.9'u "çıkara dayalı" yaklaştığını belirtti.

Tıbbi temsilcilerin yüzde 88.9'u dağıttıkları ilaç tanıtım hediyelerinin hekimlerce "önemsendiği ve memnunlukla" karşılandığını, yüzde 11.1'i ise önemsenmediğini kaydetti.
Yayın tarihi: 04.12.2001
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.