Sağlık

Hekim hataları da sigortalanacak

Hekim hataları da sigortalanacak

Mesleki sorumluluk sigortaları kapsamında Sağlık Bakanlığı doktorlar için bir kanun tasarısı hazırladı

ABD ve Avrupa Birliği (AB) sigorta sektörünün ana ürünlerinden "mesleki sorumluluk sigortaları" Türkiye'de de gelişiyor. Mesleki sorumluluk sigortasını yaptırmak, son olarak acenteler için zorunlu hale gelirken, söz konusu sigortanın, önümüzdeki dönemde çeşitli meslekler için yaygınlaşması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından doktorlar için bu konuda kanun tasarısı hazırlanırken, söz konusu tasarının yasalaşması halinde sorumluluk sigortası yaptırmak doktorlar için de zorunlu olacak.

Yasanın, yeni yasama yılında çıkması bekleniyor. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, Futbol Federasyonu'nun da futbolcular için de sigorta zorunluluğu getirebileceğine dikkat çekiyor.

Acenteler de yaptıracak

Mesleki sorumluluk sigortasını yaptırmak artık acenteler için de zorunlu. Hazine Müsteşarlığı'nın 14 Nisan 2008 tarihli, 26847 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Sigorta Acenteleri Yönetmeliği"nin 7 no'lu maddesinde acentelerin, mesleki faaliyetlerinden dolayı sigortalılarına verebilecekleri zarardan dolayı mesleki sorumluluk sigortası yaptırmanın zorunlu olduğu belirtiliyor. Söz konusu sigortanın, beher tazminat talebi için teminatının en az 10 bin YTL, bir yıl boyunca tüm tazminat talepleri için teminatının en az 100 bin YTL olmak üzere yaptırılması gerekiyor.

Türkiye'de mesleki sorumluluk sigortasının sözleşme ilişkisi bazında sigortacılıkla ilgili yasal altyapısını da Hazine Müsteşarlığı oluşturdu. 16 Mart 2006 tarih ve 26110 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Mesleki Sorumluluk Sigortası Genel Şartları"nı yayımlayan Hazine, söz konusu genel şartlar kapsamında, Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası Klozu ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Mesleki Sorumluluk Sigortası Klozu'nu yayımladı.

Her bir meslek için mesleki sorumluluk sigortasının zorunlu olup olmayacağı kararı ise ilgili Bakanlık ya da meslek örgütü tarafından veriliyor. Sözgelimi, özel güvenlik şirketlerine, Kanunla mesleki sorumluluk sigortası zorunluluğu getirilirken, elektronik imza hizmeti veren şirketler, derecelendirme (rating) şirketleri ve yapı denetim firmaları için sigorta zorunluluğu getirildi. Sorumluluk sigortalarının Türkiye'de mesleki sorumluluk sigortası dışında diğer türleri arasında zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk, zorunlu trafik, işveren mali sorumluluk, tüpgaz zorunlu sorumluluk, tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sayılabilir.

Yayın tarihi: 21.08.2009
1639
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.