Sağlık

Hayvanlar çocukları olgunlaştırıyor

Hayvanlar çocukları olgunlaştırıyor

Çocuğunuzu sürekli ödevini yapması ya da daha az televizyon izlemesi için azarlıyor musunuz? Ailenize bir evcil hayvan dahil etmeye ne dersiniz?

Hayvan sahibi olmak hem çocuğunuzun sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olur, hem de tüm ailenin sağlığını olumlu yönde etkiler.

Hayvanlarla birlikte yaşamak pek çok sağlık sorununu engelliyor, özellikle de psikolojik açıdan yetişkinlere büyük yardımı oluyor. Sadece sağlık mı, evcil hayvan sahibi olmanın başka artıları da var.

Bunlardan en önemlisi de evdeki çocukları sorumluluk duygusuyla tanıştırması. Kedi, köpek, kuş, hamster, sürüngen ya da balık... evcil hayvan sahibi olmak çocukları gerçekten olgunlaştırıyor.

Evdeki hayvanla ilgilenen kişi olmak çocuğunuzu erken yaşta sorumluluk duygusuyla tanıştırır. Çocuğunuza başka bir canlının hayatından sorumlu olmanın ne kadar önemli olduğunu göstermeniz ona disiplinli, sabırlı ve dikkatli olmayı da öğretir.

Köpeği yürütmek, kediyi beslemek ya da papağanla konuşmak çocuğunuz için televizyon seyretmek ya da video oyunlarıyla oynamaktan çok daha eğitici bir etkinlik olacaktır.

Eve bir hayvan getirmek çocuğunuzu hayata hazırlamanıza da yardım edecektir. Aileye yeni bir bebek katılmadan önce çocuğunuz anne ve babasını paylaşmayı evdeki dostundan öğrenebilir.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 14.11.2004
803
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.