Sağlık

Hayatımıza genler mi yoksa çevre mi yön veriyor?

Hayatımıza genler mi yoksa çevre mi yön veriyor?

Time dergisi, insanın hayatına ve kişiliğine yön veren şeyin genler mi yoksa çevre etkisi mi olduğu tartışmasını son sayısında haber konusu yaptı.

'Hangisi daha kuvvetli-doğa mı, beslenme mi?' diye soran dergi, en son bilimsel gelişmelerin genler ve deneyimlerimizin tüm hayatınız üzerinde etkili olduğunu gösterdiğini yazdı.

'Bilim adamları genlerimizin dış uyarılara cevap verdiğini keşfettiler' diyen TIME bazı özelliklerimizin nasıl şekillendiğini şöyle sıraladı:

Erken ergenlik

Babasız evlerde büyüyen kız çocuklar ergenliği daha erken yaşıyorlar. Bu zamanlama değişikliği, hálá esrarını koruyan bir gen grubunun çevre koşullarına tepkisinden kaynaklanıyor. Bilim adamları kaç gen setinin böyle davrandığını henüz bilmiyorlar.

Eşcinsellik

Eşcinsel erkeklerin, eşcinsel kadınlarda ve heteroseksüel erkeklerde görüldüğünden daha fazla ağabeyleri var. Bunun nedeni, ilk erkek ceninin annede bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek anahtar cinsiyet genlerinde yer değiştirmesine yol açması olabilir.

İkizlerde boşanma

Eğer ikiz kardeşlerden biri boşanırsa, diğer ikizin de yüzde 30 boşanma ihtimali var. Eğer ikizler tek yumurta ikizi iseok eşitse birinin boşanmasından sonra diğerinin boşanma ihtimali yüzde 45'e çıkıyor.

Suça yatkınlık

Gangster ailelerin öz çocuklarının suç işlemeye evlatlık aldıkları çocuklarından daha yatkın olmasının nedeni nedir?.. Genler, insanların suç işlenen bir çevreye tepkisinde etkili olabilir.

(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 29.05.2003
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.