Sağlık

Hayat kurtaran sıvı: Serum...

Hayat kurtaran sıvı: Serum...

Pek çok rahatsızlığın ortadan kaldırılmasında uygulanan serum tedavisi, çoğu kez hayat kurtarıcı rol oynuyor... Peki serumun neden yapıldığını kaçımız biliyoruz acaba?

Serum, kanın bekletilip, pıhtılaştırıldığı zaman ortaya çıkan berrak sıvıdan başka bir şey değil aslında... Kan vücut dışına alınıp bir cam kaba konulduktan bir süre sonra pıhtılaşıyor. Dolayısıyla, kanın içinde erimiş halde bulunan ve fibrinojen denilen plazma proteini erimeyen fibrin haline dönüşmüş oluyor.

Kan içerisindeki hücreler fibrin içinde kalıyor. Ortaya çıkan berrak sıvı da serum olarak adlandırılıyor. Pıhtılaşmamış kandan hücre elemanlarının ayrılmasıyla elde edilen sıvıya ise plazma deniyor.

Kan serumu, çeşitli hastalıkların mikroplarını kapmış kimselerin tedavisinde kullanılıyor. Bunun için öncelikle hastalık yapan mikropların etkisi azaltılarak at, inek gibi hayvanlara aşılanıyor. Bu mikropların etkisiyle hastalanan hayvanların vücutlarında bu mikroplara karşı koruyucu maddeler(antikorlar) oluşuyor. Antikorlar istenilen seviyeye erişince hayvanın kanı alınıp hastalıkların tedavisinde kullanılabilir hale geliyor.

İğne yoluyla vücuda verilen serum sayesinde birçok hastalık tedavi ediliyor. Serumlar, içerdikleri globulinler açısından normal ve bağışık serum olmak üzere iki gruba ayrılıyor

Yan etkileri

Hayvan kökenli serumlardaki proteinler, insan vücudu için yabancı olduklarından çeşitli reaksiyonlara yol açabilirler. Bunların en bilinenleri şöyledir:

Anaflaktik şok

Az rastlanılmakla beraber, bu tip etki, serum enjeksiyonunu takiben bir iki dakika veya en geç yarım saat içinde ortaya çıkar. Kişide tansiyon hızla düşer, hasta güçlükle nefes alır, gözbebekleri genişmler, bilinç kaybolur, bazen ödem, kurdeşen ve ishal görülür. Zamanında yardım edilmezse, kalp durması sonucu hasta ölebilir.

Arthus fenomeni tipinde lokal reaksiyon

Birkaç defa serum almış kişilerde, serum uygulanmasından 24-48 saat sonra enjeksiyon yerinin şişmesi, sertleşmesi ve aynı yerdeki cilt, cilt altı dokularının bir süre sonra ölümü ile karakterize klinik tablodur. Genel reaksiyon yoktur. Tehlikeli sonuçlar vermez.

Ciddiyet göstermeleri nedeniyle serum yan etkilerinden hastayı korumak için, geçmişinde bir kez serum tedavisi uygulanan veya anaflaktik reaksiyonlara duyarlı olduğundan kuşku duyulan bir kişiye serum yapmak gerekiyorsa aşağıdaki biçimde hareket edilir.

Uygulanacak serumun 1/10 sulandırılmış örneğinden, ön kola cilt içi olarak, 0,1ml enjekte edilmesinden 15 dakika sonra, kurdeşen tipinde bir kabarcığın meydana gelmesi, kişinin hassas olduğunu belirtir. Bu durumda, başka bir hayvan türünden hazırlanmış serumla aynı işlem yapılır.

Yeni seruma karşı hassasiyet oluşmazsa bu serumun gerekli miktarı cilt altına veya kas içine enjekte edilir.
Yayın tarihi: 31.05.2003
1229
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.