Sağlık

Hayat, ilaçla üçte bir uzatıldı

Hayat, ilaçla üçte bir uzatıldı

Yaşam süresini uzatmanın yanı sıra, sağlıklı ve zinde kalmanıza da yardımcı olan bir ilaç en etkili iksir olmaya aday. Dahası, A.B.D'de ilacın insanlar tarafından kullanması da onaylandı. Gelgelelim, tek bir sorun var: ilacın bu özelliklerinden yararlanabilmeniz için, bir meyve sineği olmanız gerekiyor. Ama yine de, söz konusu buluşun uzun yaşam ve yaşlanma konularına ışık tutması umudu var.

Bir ilaç verilerek sineklerin yaşamlarının uzatılabileceğine ilk kez tanık olundu. Ayrıca, yaşlanmayla ilgili kuramların tersine, bu uzun yaşam için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmiyor. Bu sineklerlerin, ilaç verilmeyenler kadar sağlıklı ve üretken oldukları görüldü.

Raslantı sonucu

Kyung-Tai Min ile Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarından oluşan bir ekip bu buluşu, 4-phenylbutyrate (PBA) adlı bir ilacı, sinirsel kökenli rahatsızlıkları olan sinekler üzerinde denerken rastlantı sonucu gerçekleştirdi.

Araştırmacılar ilacın sağlıklı sineklerin maksimum yaşam sürelerini %50'nin üzerinde, ortalama yaşam sürelerini de üçte bir oranında arttırdığına tanık oldular. Asıl ilginç olan ise, ilacın daha yüksek dozlarda verilmesinin ya toksik bir etki yarattığı, ya da etkiyi azalttığıydı. Bu da, hücrelerdeki onarım düzeneklerinin en üst düzeyine ulaşılması için ilacın miktarının çok iyi dengelenmesi gerektiğinin bir göstergesiydi.

Daha önce yapılan araştırmalar doğurganlığın azaltılması ve sineklerin yarı aç bırakılmalarının yaşam süresini uzatabileceğini göstermişti. Araştırmacılar PBA'nın da benzer etkiler yaratıp yaratmadığını merak ettiler. Ne var ki, sinekleri tartıp yavruların sayısına baktıklarında, normal olduklarını gördüler. Sineklerin gerilime dirençlerini sınamak amacıyla onları aç bırakıp serbest radikaller üreten bir kimyasalla beslediklerinde, hem yaşamları uzadı hem çok daha zinde kaldıkları görüldü.

Yakın gelecekte

PBA bu çarpıcı etkilerini genleri devreye sokup çıkartmakla sorumlu histone deacetylase adlı enzimlerin işlevini engelleyerek yaratıyor. Min PBA'ya tepki olarak 100 genin devreye girdiğine, bunlar arasında yaşlanmayı önleyici etkileriyle bilinen bir proteinin de yer aldığına, yaklaşık 50 genin de devreden çıktığına tanık oldu. Min'in ekibi bu genleri ve PBA'nın histone deacetylase üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Öyleyse, yaşlanmayı engelleyen ilaçların yakın bir gelecekte elimizin altında olacağını düşünebilir miyiz? Kirkwood bedene hiç zarar vermeden yaşamı uzatmanın hiç de kolay olmadığına dikkat çekiyor. Sineklerden farklı olarak, memelilerde hücreler yaşamboyu bölünmeyi ve yenilenmeyi sürdürdüklerinden, genlerde büyük değişiklikler yapmak çok tehlikeli etkilere neden olabilir. New Scientist'te yer alan habere göre, araştırmacı, PBA adlı ilacın fibro kistik rahatsızlıkların sağaltımında kullanılabileceğinin ABD'de onaylandığına parmak basıyor ve çok kısa bir süre içinde ilacı fareler üzerinde deneyeceğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 30.03.2002
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.