Sağlık

Havuzda mantara dikkat

Havuzda mantara dikkat

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Büke, yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında insanların yoğun olarak yüzme havuzlarına gitmeyi tercih ettiğini belirterek, ''Vücudunun herhangi bir yerindeki deri bölgesinde enfeksiyonu olan kişiler havuza girmemelidir'' uyarısında bulundu.

Büke, yoğun ve yorucu bir çalışma dönemi sonrasında yaz sezonu ile birlikte bunaltıcı sıcaklar nedeniyle serinleme ihtiyacı duyulduğunu söyledi. Ekonomik nedenler veyoğun iş temposunun insanları deniz yerine, havuza gitmeye yönelttiğini anlatan Büke, ortak kullanım alanı olan havuzlarda bazı mantar enfeksiyonlarına yakalanma riski olduğunun altını çizdi. Doç. Dr. ''Son zamanlarda mantar şikayetiyle hastanelere başvuranlar arttı'' dedi.

Doç. Dr. Büke, mantar enfeksiyonunun oluşmasında, yüzme havuzlarının fiziki şartları, aynı havuzu kullanan kişi sayısı, havuzun temizliği, klorlanmasının düzenli ve yeterli olup olmaması gibi faktörlerin etkili olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Çağrı Büke, mantar hastalığına, yüzme havuzunda doğrudan temas ile olduğu kadar, havuzdan çıktıktan sonra da yakalanma riski olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Büke sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu açıdan bazı önlemleri almak bulaşmayı en aza indirgeyebilir. Havuzdan çıktıktan sonra yalın ayak ile dolaşılmamalıdır, başka bir kişinin terlik ya da ayakkabısı giyilmemelidir, başkasına ait havlu ile kurulanılmamalıdır. Özellikle havuz kenarlarında dinlenmek için bulunan sandalye, yatak benzeri şeylerin üzerine kişisel havlu koymadan oturulmamalı ve yatılmamalıdır.''

Doç. Dr. Büke, elbiselerin, deri kuruduktan sonra giyilmesi gerektiği uyarısında bulunarak, yüzme havuzlarındaki bazı enfeksiyonların göz sağlığını da tehdit ettiğini söyledi.

Gözde kızarıklık, yanma, ağrı, batma ve hatta körlüğe bile yol açabilen ''Keratat'' ve ''Konjonktivit'' adlı virüs, mantar ve parazitgibi çok çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulan göz enfeksiyonları olduğunu dile getirerek, ''Özellikle kontakt lens kullananların, havuza girerken lenslerini takmamaları önerilmektidir''diye konuştu.

Yayın tarihi: 09.07.2002
818
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.