Sağlık

Havalar ısınırken bunlara dikkat edin!

Havalar ısınırken bunlara dikkat edin!

Aniden ısınan havalara aldanan insanların ince giymeye başladığını belirtilirken, bu havaların bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığı bildirildi.

Uzmanlar, havadaki ani ısı değişimi nedeniyle bulaşıcı hastalıklar şikayetiyle hastanelere olan başvuru sayısının arttığını bildiriyor.

Bahar aylarında ani ısı değişimlerine bağlı olarak hormonal değişimlerin gözlendiği, ülseri olan kişilerde ağrıların çoğaldığı, su çiçeği, kabakulak, grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıkların arttığı belirtiliyor.

Bahar aylarında astım, kalp hastalarının risk grubunda oduğunu söyleyen uzmanlar, tabiatın uyanması ile ağaçlarda polenlerin, allerjen madde miktarının artmasının astım hastalarında şikayetin artmasına neden olduğunu belirterek, astımlı hastaları polenlerin bol olduğu piknik alanlarına, ormanlara gitmekten kaçınması gerektiği konusunda uyarıyor!

Ani ısınan havaya aldanan insanların hemen kazakları, montları atmasının enfeksiyonların artmasına neden olduğunu ifade eden uzmanlar, kıyafetin incelmesi nedeniyle vücudun kendini tam koruyamadığını söylüyor.

Akşam ile gündüz arasındaki ısı farkının fazla olması nedeniyle vücudun dengesi bozulunca, enfeksiyon kapma riski de artıyor.
Yayın tarihi: 05.03.2002
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.