Sağlık

Havalar ısındı, mantara dikkat!

Havalar ısındı, mantara dikkat!

Bakteri ve virüs gibi enfeksiyon ajanı olan mantarların havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte üremeye ve iklim koşullarının etkisiyle çabuk yayılmaya başlıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ekrem Aktaş, mantarın deride, tırnakta ve mukoza bölgesinde hastalık yapabilen bir canlı olduğunu belirtti.

Havada, suda ve toprakta binlerce çeşit mantar bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Aktaş, bu mantarların havanın ısınmasıyla birlikte harekete geçtiğini söyledi. Hava sıcaklığının artmasının ve nemli ortamın mantarın üremesine ve çabuk yayılmasına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Aktaş, şunları söyledi:

"İklim koşulları mantar hastalığı için belirleyici bir etkendir. Havaların ısınması ve artan nemlilik oranı mantarın üremesine ve çabuk yayılmasına zemin hazırlar. İnsan ve hayvanlarda sıklıkla görülmeye başlar. İnsan daha sık terlemeye başladığı ve ve vücudun asit yapısı bozulduğu için mantar, deride kendine terlemenin etkisiyle daha kolay yer bulur. Özellikle ayak ve kasık bölgelerinde yoğun görülür." Prof.Dr. Aktaş, mantardan korunmak için sık sık banyo ve duş yapmak gerektiğini dikkat çekerek özellikle ayak parmaklarının çok iyi kurulanması gerektiğini işaret etti.
Yayın tarihi: 29.04.2005
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.