Sağlık

Hava değişikliği çarpabilir!

Hava değişikliği çarpabilir!

Havaların sürekli değişime uğramasıyla, kontrolünü kaybeden vücut çok daha kolay hastalanıyor.

Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Telli, enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda mevsim değişikliği nedeniyle artış yaşandığını bildirdi.

Dr. Telli, yazılı açıklamasında, vatandaşların mevsim değişikliği nedeniyle hastalıklara karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Mevsim değişiklikleri sonrasında yaşanan hastalıkların temelinde, ani ısı değişikliği nedeniyle bireyin zayıflayan bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslere karşı savunmasız kalmasının yattığını kaydeden Telli, bu tür hastalıkların en çok çocuklar ve yaşlıları etkilediğini ifade etti. Dr. Telli, şunları kaydetti:

"Mevsim değişikliğinin neden olduğu grip, bronşit gibi viral enfeksiyonlardan korunmak için özellikle risk grubu içinde yer alan kişiler düzenli beslenmeli, uyku düzenlerine dikkat etmeli, sigara kullanmamalı ve kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalıdırlar. Solunum ve temas yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların özellikle kapalı sistem havalandırma kullanan mekanlardan bulaşma riski daha fazladır."
Yayın tarihi: 15.12.2006
753
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.