Sağlık

Hastanelere fahri müfettiş

Hastanelere fahri müfettiş

Sağlık Bakanlığı, hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin verilişi ve aksayan yönlerini kontrol etmek için fahri müfettişler görevlendirmeye hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı, hastaneleri "gizli" fahri müfettişlere denetlettirecek. Memurlardan ya da istekli vatandaşlar arasından seçilecek görevliler, sivil kıyafetle hastaların arasında dolaşacak. Sağlık müfettişi adı verilen özel görevliler hastanelerde başlarından geçenleri rapor halinde Bakanlığa sunacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personelinin yurttaşlara nasıl davrandığını, hizmet kalitesini ve hasta hakları birimlerinin yeterli olup olmadığını öğrenmek için hastanelere "gizli müfettiş" gönderme kararı aldı. Bürokratlarına emir veren Sağlık Bakanı, sistem için gerekli alt yapının hazırlanmasını istedi.

MÜFETTİŞLER HASTA GİBİ DAVRANACAK

Sağlık müfettişleri, hukuken mümkün olursa gönüllü yurttaşlar, engel çıkarsa Bakanlık çalışanları arasından seçilecek. Müfettişler tesadüfen seçtikleri devlet hastanelerine giderek yurttaşlarla birlikte sıraya girecek. Hasta kimlikleriyle muayene olacak müfettişler, karşılaştıkları aksaklıkları hasta hakları birimlerine iletecek. Gerekli durumlarda gerçek kimliklerini açıklamadan hastane yöneticileriyle görüşmeye çalışacak. Vatandaşların maruz kaldığı uygulamaları yerinde belirleyecek sağlık müfettişleri izlenimlerini rapor haline getirecek. Raporlar, Bakanlığa iletilecek.

Sağlık Bakanlığı'nda üst düzey bir yetkili, "sağlık müfettişliği" adı altında yeni bir mantık oturtmaya çalıştıklarını söyledi. Seçilecek müfettişlerin hastanelere doğrudan hasta gibi başvuracağını belirten yetkili, "Görevlilerimiz hastane personelinin kendilerine nasıl davrandığını, önlerine ne tür bürokratik engeller çıkarıldığını, şikayetlerinin ciddiye alınıp alınmadığını, başhekimlere ve diğer yöneticilerle görüşme isteklerin karşılanıp karşılanmadığını tek tek raporlayacak" dedi. Yetkili, kendilerine dönecek sonuçların mutlaka değerlendirileceğini kaydetti.

Yayın tarihi: 01.02.2005
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.