Sağlık

Hastane enfeksiyonları öldürüyor!

Hastane enfeksiyonları öldürüyor!

İngiltere'de her yıl 5 bin kişinin şifa bulmak için gittikleri hastanelerde enfeksiyon kapmaları yüzünden canlarından oldukları açıklandı.

Hastane kaynaklı enfeksiyon tedavilerinin ulusal sağlık sistemine büyük bir mali yük getirdiğine dikkat çeken istatistikler, sistemin bunun için harcadığı paranın yılda 1 milyar sterlini (yaklaşık 1 katrilyon TL) bulduğunu ortaya koydu.

Avam Kamarası'nın Kamu Hesapları Komisyonu tarafından istatistik ve araştırmalar dikkate alınarak yapılan değerlendirmenin sonucunda ortaya çıkan gerçek, komisyonun sağlık kurumlarına "Duruma el koyun" çağrısında bulunmasına yol açtı.

Sorunun halledilmesi için daha çok kaynağın seferber edilmesi gereğine de işaret edilirken, komisyonun başkanlığını yapan Muhafazakar Parti milletvekili David Davis, gerekli ve yeterli yatırımyapılmaksızın sorunun bütünüyle halledilmesinin güç olduğunu kabul etti. Davis, yine de, sağlık kurumlarının konuyla ilgili mücadeleye daha fazla önem vermeleri gerektiğini vurguladı.

Hastanelerde yaşanan enfeksiyon vakalarının önlenmesinicil bir gereklilik olduğunu kaydeden komisyon, raporunda durumu şöyle anlattı: "Tahminler her yıl 100 bin kişinin hastanelerde enfeksiyon kaptıkları ve bunlardan yaklaşık 5 bininin yaşamlarını yitirdikleri yönünde.

Araştırmalar iyi bir planlama ve çalışmayla bu vakaların sayısınınyüzde 15 oranında azaltılabileceğini ortaya koyuyor. Böylece ulusal sağlık sisteminin bu vakalar yüzünden kaybettiği yılda 1 milyar sterlinden 150 milyonluk tasarruf sağlanabileceği açıktır."

Komisyonun yaptığı araştırmalarda, hastanede kapılan enfeksiyonların yüzde 50 ile 70'lik bölümünün ameliyat sonrası oluşan açık yaralardan ve hastaneden taburcu edildikten sonra ortaya çıktığına işaret edilirken, bu enfeksiyonların daha iyi izlenebilmesi için hastanelerin taburcu olan hastaları kontrol etmek üzere özel bir birim oluşturmaları gereğine dikkat çekildi.

Komisyon önümüzdeki 2 yıl boyunca sorunun halledilebilmesi için yetersiz de olsa 5 milyon sterlinlik ek bir bütçenin sağlık kurumlarının hizmetine sunulduğunu bildirdi.
Yayın tarihi: 18.09.2001
870
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.