Sağlık

Hastalıkları susturan ilaç

Hastalıkları susturan ilaç

Tıp çevrelerinin 'devrim' diye sunduğu yeni bir sınıf ilaç kanser, kalp ve obeziteye çare olacak. Bu ilaçla hastalıklı gen, etkisiz hale gelecek

Kanser, obezite, kalp hastalıkları gibi birçok hastalık, yakında tıp çevrelerince devrim kabul edilen bir yöntemle iyileştirilebilecek. ABD'li ve Alman bilim adamları, insan vücudunun yapıtaşlarından RNA sayesinde 'gen susturma' adı verilen yöntemle hastalıklı genlerin
'kapatılabileceğini' açıkladı.

Yeni bir sınıf ilacın müjdesini veren teknik, ilk olarak kolesterolü düşürmek için kullanıldı. Ancak şimdiye dek RNA'nın hücrelere yerleştirilmesindeki zorluklar yüzünden olası diğer yararları anlaşılamamıştı. Kısa bir süre öncesine dek RNA'nın yalnızca, vücudun temel gereksinimleri olan protein ve kimyasalları ortaya çıkarmak üzere hücrelerdeki DNA'ların verdiği emirleri taşıdığı sanılıyordu. Ancak ABD'li bir biyoteknoloji firması olan Alnylam laboratuvarları, çift dizilimli RNA'nın belirli genleri etkisiz kılabileceğini ortaya çıkardı.
Bunun için ise hiç beklenmedik bir maddeden, kolesterolden yararlanıldı. RNA'nın yapısına kolesterol ekleyen araştırmacılar, bu sayede geliştirdikleri aşılama yöntemiyle RNA'yı hastanın vücudundaki belirli bir geni susturmak üzere hücrelere göndermeyi başardı.

Araştırma ekibinin başındaki Prof. Phillip Sharp, gelişmenin moleküler biyoloji alanında devrim olduğunu söyleyerek, "Bu yöntem hastalıkların tedavisinde tamamen yeni bir çözüm sunuyor. Hastalıklardan sorumlu herhangi bir geni hedefleme potansiyeli var" dedi.
Alny bu yöntemle ilk klinik tedaviyi gelecek yıl yapacak. Hedef gen ise yetişkinlerde körlük yapan VEGF adlı protein. (Telegraph)
Yayın tarihi: 15.11.2004
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.