Sağlık

Hastalığını öksürüğünden tanıyın

Hastalığını öksürüğünden tanıyın

Çocuğunuzun öksürüğü zatürreden astıma birçok hastalığın habercisi olabilir.

Öksürük deyince birçoğumuzun aklına soğukalgınlığı gelir. Oysa ciğerlerden gelen, soluksuz bırakan, kuru, dolu, hırıltılı gibi pek çok çeşidini sayabileceğimiz öksürük, zatürreden astıma birçok ciddi mikrobik, bakteriyel ve alerjik hastalığın habercisi olabilir. Özellikle çocuklarımızda, içinde bulunduğumuz aylarda sık sık duyduğumuz öksürüğün sesine kulak vermek ve durumun ciddiyetini önceden tespit edip doktorumuza erken başvurmamız faydalı olabilir. İstanbul'da görev yapan Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Şule Yazgan, öksürüğü, hava yollarını kirden arındırmak için vücudun gösterdiği bir refleks, bir savunma mekanizması olarak tanımlıyor ve ekliyor: "Bu bir hastalık değil, bir belirtidir. Burunla ilgili hafif veya akciğerle ilgili ağır bir probleme işaret edebilir. Üstelik sadece öksürüğün şekline bakarak, ona neyin neden olduğunu her zaman anlamak maalesef mümkün değil."Yine de ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırık ve halsizlik gibi diğer belirtileri de hesaba katıp çocuğunuzun öksürüğünü dinleyerek mantıklı bir tahminde bulunabilirsiniz. Dr. Yazgan ile görüşmelerimiz doğrultusunda belirlediğimiz bu hastalıkları ve neden olduğu öksürük tiplerini, iki bölüm halinde sizlere sunuyoruz.

Soğukalgınlığı

Çocuklarda öksürüğe neden olan en yaygın durum, üst solunum yolu akıntısı ya da geniz akıntısı. Bu akıntıların genizde birikmesinin neden olduğu öksürük kuru başlıyor, hastalık geçerken dolu bir hal alıyor, yoğunlaşıyor. Diğer belirtiler burun akıntısı, hapşırık, bazen ateş, boğaz ağrısı veya gözlerde sulanma şeklinde kendini gösterebiliyor. Özellikle henüz sümküremeyen bebeklerde bu tip öksürük sıkça görülüyor. Bu sorunu gidermenin en iyi yolu; çocuğunuza sıvı içirmek, sık sık emzirmek, buharlı banyo yaptırmak veya burnuna serum fizyolojik (burun damlası) damlatarak burun ve boğaz yollarının salgılardan arınmasını sağlamak.

Sinüzit

Sinüslerdeki enfeksiyon, akıntının genze akmasına, bu da öksürüğe neden oluyor. Yoğun ve dolu bu öksürük yatınca artıyor. Beraberinde yüzde ağrı, göz altlarında morarma ve baş ağrısı görülebiliyor. Nedeni mikrobik veya bakteriyel olabileceğinden, doktor tarafından teşhis edilmesi gerekiyor. Zira bakterinin hastalığa yol açtığı durumlarda, tedavisi antibiyotik gerektiriyor. Dr. Yazgan, sinüzitten korunmak için soğukalgınlığının ciddiye alınması gerektiğinin altını çiziyor. Çünkü soğukalgınlığı tedavisi ihmal edildiğinde öksürük yoğunlaşıyor, sinüsler doluyor ve sinüzite neden olabiliyor.

Bronşiyolit

Bebeklerde ve küçük çocuklarda sıkça rastlanan mikrobik bir hava yolları iltihabı olan bronşiyolit soğukalgınlığı gibi başlıyor. Ancak, öksürük daha refleksif ve arka arkaya tekrarlayan bir ritimde olabiliyor ve hareketle artıyor. Hastalığın şiddetine göre öksürük hırıltılı ve dolu bir hal alabiliyor ve çocukta ciğerleri sıkışmış gibi sık nefes alma, özellikle nefes verirken hırlama görülebiliyor. Hafif bir bronşiyolit vakasını soğukalgınlığından ayırt etmek biraz zor. Hırıltıyı bazen ancak doktor duyabiliyor. Şüpheniz varsa, emin olmak için beklemeyin, hemen doktorunuzla görüşün. Unutmayın, bronşiyolitte erken teşhis çok önemli. Hafif bir bronşiyolit vakası evde soğukalgınlığı gibi tedavi edilerek atlatılabilir. Bazen ciğerleri açmak için doktorunuzun tavsiye ettiği bir ilaç alınabilir. Ama hastaneye gidilmesi, hatta kalınması gereken ağır bir vakaya da dönüşebilir.

Zatürree

Kuşkusuz anne babaları en çok korkutan hastalıklardan biri de zatürree. "Aslında zatürree de bronşiyolit gibi. Hafif de atlatılabilir, ağır da. Ama halk arasında daha çok önemseniyor" diyor Yazgan. Bakteriyel bir hastalık olan ve antibiyotik tedavisi gerektiren zatürree, akciğerin ana dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor. Ciğerlerden gelen yoğun ve dolu öksürüğe çoğu zaman ateş ve genel bir düşkünlük hali eşlik ettiğinden, aileler doktora başvurmakta genelde pek geç kalmıyor.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 19.10.2004
855
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.