Sağlık

Hastalığa karşı spor

Hastalığa karşı spor

Britanya hükümet raporunda, kalp, şeker ve kansere karşı haftada beş gün, 30'ar dakika, çocuklara iki gün 1'er saat egzersiz önerildi.

Uzman önerisi: Yaşınız ne olursa olsun, haftada beş gün 30'ar dakika spor yapın.

Britanya Tıp Bürosu Başkanı Sir Liam Donaldson, hükümetin halk sağlığı gelişimi için hazırlattığı raporda, fiziksel aktivitenin kanser, kalp krizi ve obezite riskini azaltmak için başlıca yöntem olduğunu hatırlatarak, çocukların da günde bir saat egzersizi hedeflemesi gerektiğini söyledi. Donaldson, egzersizin günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğini belirterek, otobüse binmek yerine yürümeyi, asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı öğütledi.

Egzersizin sağlık üzerindeki olumlu etkilerine dair yeterince bilimsel kanıt olduğunu belirten Liam, "Hareketli olmak, kalp hastalıkları, felç ve diyabet riskini yarı yarıya, ölü doğum riskini de yüzde 20-30 oranında düşürür" diye konuştu.
İdeal aktivitenin kalp ve nefes ritmini artırması gerekiyor. Ancak bir süre devam ettirilebilmesi için fazla yorucu olmaması gerekiyor. Çocuklar için hedeflenen günde bir saat egzersizin, kemik, kas ve esnekliği sağlayan hareketler içermesi ve haftada en az iki kez yapılması öngörülüyor.
Liam, hedeflenen egzersizin gün içine bölünerek yapılabileceğini, 10'ar dakikalık hareketlerle yarım saatin tamamlanabileceğini söyledi.

Britanya Sağlık Hizmetleri, hastalığı tedavi etmektense önlemenin, milyarlarca pound katkısı olacağını hesaplıyor. Britanya Sağlık Geliştirme Bürosu'ndan Paul Streets de, 'fiziksel aktivitenin en ucuz ve etkili ilaç olduğunu' söyledi. Streets, "Hareketsizlik, kalp hastalıkları bakımından sigara kadar tehlikeli bir risk faktörü" dedi.
Yayın tarihi: 30.04.2004
761
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.