Sağlık

Hastaların sanal evi

Hastaların sanal evi

Astım, Alzheimer, yaşa bağlı görme bozukluğu (makula dejenerasyonu), epilepsi ve parkinson. Beşi de, hastalar kadar onların yakınlarını da etkileyen hastalıklar...

İlaç kullanmakla iş bitmiyor. Tüm yaşam alanlarının bunlara göre düzenlenmesi, önlemlerin alınması gerekiyor. Yine de çabalara rağmen, daha önce öngörülemeyen sorunlar çıkabiliyor.

İşte www.hastayakini.com sitesi, bu konudaki bilgi gereksinimini karşılamak amacıyla, hasta ve yakınlarına yönelik bir 'sanal ev' kurdu. Siteye girip hastalığınızı seçiyorsunuz. Karşınıza koridor, mutfak, banyo, antre, merdivenler, tuvalet, yemek salonu, bahçe gibi yaşam alanları çıkıyor. Mekanları dolaşırken, hastalığa göre karşılaşabileceğiniz sorunları ve bunları çözmek için başvurabileceğiniz yöntemleri görüyorsunuz.

Site, aslında ilaç şirketi Novartis'in Fransa birimince geliştirildi. Proje, Novartis'e 2002'de Bichat Festivali'nde İnternet Siteleri Büyük Ödülü'nü getirdi. Geçen yıl Novartis Türkiye tarafından da ülkemiz koşullarına göre uyarlandı.

Sanal Ev projesi, Fransa'da yapılan çalışmalar sonucu, hastaların evlerinde bulunan 150'den fazla mobilya ve eşya ile yaşanılan 550'den fazla sorunun kaydedilmesinden sonra geliştirildi. Benzeri sorunları engellemek amacıyla Fransa'da ulusal düzeyde hizmet veren birçok kuruluşun işbirliği ve sağlık alanında çalışan uzmanların katkısından yararlanıldı.

Türkiye'deki www.hastayakini.com sitesi, Sağlık Bakanlığı'nın onayına sahip. Ayrıca kuruluşunda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı uzmanları danışmanlık verdiler.

Sitenin, 'Yakınım Hasta' kutusunda da 21 hastalıkla ilgili bilgiler, öneriler yer alıyor.

Siteden nasıl yararlanacaksınız?

1) www.hastayakini.com sitesine, oradan sol tarafta görülen Sanal Ev'e girin.

2) Sizi ya da yakınınızı etkileyen hastalığı işaretleyin ve 'devam' butonuna basın.

3) Açılan sayfadaki listeden 'yaşadığınız güçlükleri' işaretledikten sonra 'oda seçimi' yapın.

4) Karşınıza çıkan mekan görüntüleri üzerinde, bilgisayarınızın faresi ile gezinerek aktif bölgeleri bulun ve tıklayın. Resmin altında, o tıkladığınız bölge ile ilgili öneriler bulacaksınız.

Hazırlayan: Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 06.12.2005
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.