Sağlık

Hasta ziyaretine özen gösterin

Hasta ziyaretine özen gösterin

Hastane odalarının değişmez manzaralarındandır 7-8 kişilik sziyaretçi grupları...

Erciyes Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Doğanay, aksırığı, öksürüğü, ateşi ve nezlesi olan insanların hastaları ziyaret etmemesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Doğanay, halkın bir hastanın nasıl ziyaret edileceğini, bu ziyaretin hastayı nasıl etkileyeceğini bilmediğini söyledi. Prof. Dr. Doğanay, şöyle devam etti:

"Türk toplumunda 'bir hasta hastaneye yattığı zaman mutlaka ziyaret edilmelidir' diye düşünülür. Türkiye'deki bütün hastaneleri gezerseniz bir hastanın başında 8-10 ziyaretçi olduğunu görürsünüz. Bizim bu kültürü değiştirmemiz gerekiyor. Bir hasta hastaneye yattığı zaman, çok yakını olan 1-2 kişi, en fazla 5-10 dakika ziyaret etmelidir."

Prof. Dr. Doğanay, hastaların mikroplara karşı savunma mekanizmalarının oldukça zayıfladığına işaret ederek, şunları anlattı:

"Bu nedenle dışardan kolayca enfeksiyon alabilirler. Özellikle aksırıkla öksürükle seyreden hastalıkların yaygın olduğu bir dönemdeyiz. Boğaz ağrısı ve öksürükle seyreden nezle gibi hastalıklar, yaygın olarak görülüyor. Bu enfeksiyonlar etrafa öksürük ve aksırıkla bulaşır. Öksürüğü, aksırığı, ateşi olan insanlar hastaları ziyaret etmemelidir."

ELLERİNİZİ YIKAYIN, HİÇBİR YERE DOKUNMAYIN

Ziyaretçilerin hastanede hiçbir yere dokunmaması, hastaneye gelmeden ve hastaneden ayrılırken ellerini mutlaka yıkaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Doğanay, şöyle konuştu:

"Enfeksiyonlar ziyaretçiden hastaya bulaşabileceği gibi hastadan ziyaretçiye de bulaşabilir. Dirençli mikroorganizmalar hastada kolonizedir.

Uç florasında bulunur. Mesela bunlardan biri, antibiyotiğe dirençli hastane mikroorganizması olan MRSA'dır. Eski bakanlardan Veysel Atasoy bu mikroorganizma nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Toplum kaynaklı bir enfeksiyon etkeni değildir. Ama yavaş yavaş toplumda görülmeye başladı. Toplum aracılığıyla da hastaneye geri dönüyor. Bu nedenle hastane ziyaret kültürünü geliştirmek zorundayız. Bizim insanlarımız hastanın yatağında piknik sofrası kuruyor, ama bununla da yetinmeyerek diğer hastalara yemek ikram ediyor."
Yayın tarihi: 30.12.2004
914
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.