Sağlık

Hasta hostesleri iş başında

Hasta hostesleri iş başında

Hastanelerde hasta memnuniyeti ön planda. Bunun için çeşitli yollara başvuruluyor; hasta hostesleri de bunlardan biri.

Bade Gürleyen/ Tempo

18-25 yaş grubundan oluşan ekip, kapı girişimden çıkışma kadar her türlü işleminizle ilgileniyor

Hastayı karşılayıp, hastane içindeki işlerini hallediyorlar. Bu iş için diksiyonu iyi, ilişkileri güçlü, fiziği düzgün olanlar tercih ediliyor

Onlar hastaları karşılıyor, evrak işlerini hallediyor, gidecekleri bölüme yönlendiriyor ve hastaneden çıkana kadar eşlik ederek, hizmette kusur etmiyorlar. 'Hasta hosteslerinden' söz ediyoruz. Özel hastaneciliğin gelişmesiyle birlikte gittikçe daha fazla ilgi görmeye başlayan hasta hostesliği, bu pozisyona başvuran gençlerin de sayısını artırdı. Hasta hostesi olmak için en az lise mezunu olmak yeterli; üniversite mezunu olmak ve yabancı dil bilmek ise avantaj.

Genellikle 18-25 yaş arasındaki gençler, özellikle de bayanlar tercih ediliyor. Peki, bu gençler tam olarak ne yapıyor? Hasta hostesi olmak için başka hangi özelliklere sahip olmak lazım?

Özel Hastaneler Derneği Genel Sekreteri ve International Hospital İstanbul Genel Müdürü Yaşar Yıldırım, "Amaç, hasta memnuniyetini artırmak. Hastalar iyi bir tıp hizmetinin yanı sıra, iyi karşılanmak, hastanede doğru yönlendirilmek, evrak işleriyle uğraşmamak, güler yüzlü elemanlarla iletişim içinde olmak istiyorlar" diyor. Peki, özellikle hangi hastalar hosteslik hizmetinden yararlanıyor? Bu soruyu Yıldırım şöyle yanıtlıyor: "Özellikle check-up hastaları için böyle bir hizmet gerekli. Çünkü hastanın, örneğin 5 ayrı doktora gitmesi gerekiyor. 25 bin metrekareye yayılmış hastanede ise bir hasta yolunu bulmakta zorlanabiliyor. Hostesler bu hastalarımıza eşlik edip, her türlü formaliteleri hallediyorlar. Bu hizmeti vererek check-up'ları yarım gün içinde bitirmeyi başardık."

Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi de hosteslik hizmeti veren hastanelerden. Hastanenin iletişim koordinatoru Leyla Tuzlalı, yoğun ilgiden dolayı kadroyu genişletmeye karar verdiklerini söylüyor: "Florence Nightingale Hastaneler Grubu olarak hasta hosteslerinden oluşan bir departman kurduk. Departmanı genişletiyoruz. Hastaların bilinç düzeyinin artması, sürekli gelişen hasta hakları, bizi hasta memnuniyetini ön planda tutmaya mecbur kılıyor."

İstanbul Memorial Hastanesi Poliklinik Sorumlusu Derya Çonak ise hasta hosteslerinin çok önemli olduğunu, onların özellikle de hastanede yaşanan kargaşayı önlediğini belirtiyor. Çonak, "8 kişiden oluşan kadromuz 3-4 aydır var. Hostes seçerken daha önce bu alanda deneyimli olmalarına dikkat ediyoruz. Ayrıca, fiziki olarak güzel ve bakımlı olmaları gerekiyor, iletişimin daha kolay olabilmesi için almış oldukları eğitime de dikkat ediyoruz" diyor.

Acıbadem Hastanesi İşletme Müdürü Sevinç Y. Özdoğan ise hastanenin her bölümünde hasta hosteslerine rastlamanın mümkün olduğunu söylüyor.
Hasta hostesleri pek çok şeyi hallederek, hem hekimin hem de hastanın işini kolaylaştırıyorlar. Dolayısıyla, herkesin işi hafifliyor ve herkes memnun kalıyor. Örneğin, sabah dokuzda gelen bir hasta, saat 13'te işine dönebiliyor. Beklemesi gerektiğinde ise hasta hostesi onu çay-kahveyle ağırlıyor; sohbet ederek zamanı unutturuyor...

Hosteslerde aranan özellikler

• 18-25 yaş grubundan olmalı
• En az lise mezunu olmalı
• Yabancı dil bilmek avantaj
• Sosyal bölümlerden mezun olanlar tercih ediliyor
• Prezentabl ve bakımlı olmalı
• İletişim becerileri güçlü olmalı
• Aktif, hareketli, pratik olmalı

Hostesler ne diyor?

Derya Geyik/ Florence Nightingale Hastanesi:
Hastaları karşılıyorum. Hastaya hastanede başvuracağı bütün bölümlerde eşlik ediyorum.

Sma Biçicioğlu/ Florence Nightingale Hastanesi:
Yaptığımız iş çok keyifli; insanlarla iç içe olmak, onlarla iletişim kurmak, yardım etmek keyif veriyor. Hastane yönetimi konusunda uzmanlaşmak istiyorum.

Funda Güler/ İstanbul Memorial Hastanesi:
Bu çok kolay bir iş değil. Sabırlı olmanız lazım. İnsanlar zaten hasta psikolojisiyle geliyorlar ve beklemek istemiyorlar. Çok anlayışlı olmak, nabza göre şerbet vermek gerekiyor.

Ebru Tümer/ İstanbul Memorial Hastanesi:
Hastalarla ilgilenmek hoşuma gidiyor. Çok yorucu, ama keyifli bir iş. İleride halkla ilişkiler alanında çalışmak istiyorum. Bu iş de iyi bir basamak.

Biricik Bilgi/ İnternational Hospital:
Check-up koordinatörlüğü yapıyorum; 15 senedir bu hastanedeyim. Randevuyla çalışıyoruz. Hastaya birebir hosteslik hizmeti veriyoruz.

Kim ne kadar ücret alıyor?

Hasta hostesi:
350-400 mityon

Hemşire:
700-800 milyon TL

Hasta bakıcısı
Asgari ücret: 303 milyon TL

Poliklinik sekreterleri
350-400 milyon TL

Not: Bu ücretler her hastaneye göre değişir
Yayın tarihi: 02.06.2004
18252
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.