Sağlık

Haşimoto hastalığı

Haşimoto hastalığı

Orta yaşların huzurlu ve keyifli yaşamına yelken açarken sizi bekleyen tatsız sürprizlerden biri de 'hipotiroidi'dir.

Hipotiroidi, tiroid hormonlarının kanda çok az bulunması durumudur ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Tiroid bezinin yeteri kadar hormon üretememesinin nedenleri çeşitlidir, ama orta yaş hipotiroidilerinin sebebi çoğu kez 'Haşimoto tiroididti'dir.

İlk kez Hakaru Haşimoto isimli bir Japon doktor tarafından tanımlandığı için hastalığa bu isim verilmiştir. Bağışıklık sisteminin vücudunuza yabancı olanı algılama ve tahrip etme gücünün hatalı çalışması sonucu oluşan bir sorundur. Bu hastalıkta vücudunuz kendi tiroid dokusuna karşı savaş açmakta ve onu tahrip etmektedir. Bağışıklık sisteminin tiroid dokusunda tahribe yol açan bazı maddeleri (otoantikorlar) üretmeye başlamasının nedeni bilinmemektedir, ama kolaylaştırıcı bazı faktörlerin bu işe zemin hazırladığı kuşkusuzdur.

Haşimoto tiroididinin akrabalar arasında daha sık görülmesi hastalığın oluşumunda genetik bir zeminin katkı yaptığının kanıtıdır.

Stres ve üzüntü

Stres ve üzüntünün de Haşimoto hastalığına yol açabileceği bilinmektedir. Ağır depresyonlar, ciddi panik bozuklukları, uzun süreli üzüntü, endişe ve korkuların ardından Haşimoto hastalığına yakalanan pek çok hastamız var.

Bu hastalığın fazla miktarda iyot alınması, lityum, interferon ve interlökin 2 gibi ialçların kullanımı ve bazı mikrobik etkenlere maruz kalınması ile ilişkili olabildiğini gösteren bulgular da mevcuttur. Kısacası Haşimoto hastalığı, bir bağışıklık sapkınlığıdır ve bu sapkınlığa yol açan kolaylaştırıcı faktörler oldukça fazladır.

Haşimoto hastalığı da diğer sebeplerle meydana gelen hipotiroidiler gibi son derece sinsi, yavaş seyirli ve gözden kaçan belirtilerle seyreder. Hastaların çoğu yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, sersemlik hissi, odaklanma eksikliği, uyuşukluk ve uyku halini, orta yaşlı olmalarına ya da depresif ruh hallerine bağlarlar. Kuru ve kırık saçlar, saç dökülmeleri, cilt solukluğu ve kurumaları, 'kansızlık' diye geçiştirilir. Kilo alma, kilo vermede zorlanma da menopoz ve benzeri orta yaş gelişmeleri arasında değerlendirilir. Bu nedenle çok değerli zamanlar boş yere kaybedilir. İşte bu nedenle bazı ülkelerde 35 yaş sonrasının yıllık rutin değelendirmelerinin arasına TSH testi de konulmalıdır. Doğru bir karardır bu yaklaşım ile hipotiroidinin (hangi sebeple meydana gelirse gelsin) ve Haşimoto hastalığının erken tanısı kolaylaşır.

Aklınızda olsun

Hipotiroidi belirtileri


Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, uyku hali

Eklem ve kas ağrıları

Depresif ruh hali

Saç dökülmesi, kırılmasıve kuruması

Cilt kuruluğu, pullanma ve kırışması

Kilo alma ve ve kilo vermede güçlük

Soğuk, şiş balmumu görünümlü bir deri

Üşüme ve soğuğa tahammülsüzlük

Sesin boğuk ve kalın hale gelmesi

Terlemede azalma

Kolesterol ve kan basıncında artma

Hareketlerde yavaşlama, bellekte azalma, odaklanma ve öğrenmede zorlanma, unutkanlık

Cinsel güç ve istek kaybı

BİR UYARI

Sigara içen kadında daha sık görülüyor


Sigara içen kadınlarda hipotiroidi sorunu ile daha sık karşılaşılır. Sigaranın içindeki 'thiocyanate'in tiroid bezinin iyodu kullanmasıda sorun oluşturduğu belirtiliyor. Sigara içen ve Haşimoto tiroidine yakalanan bir kadında hipotiroidi riski daha fazladır.

Teşhisi ve tedavisi kolay

Haşimoto hastalığında teşhis kan analizleri (TSH, T3 VE T4, otoantikor ölçümleri), ultrasonografi ve sintigrafik incelemelerle konulmaktadır. Nodül ile birlikte olan Haşimoto olgularında tiroid kanseri olasılığını ortadan kaldırmak için biyopsi yapmak gerekebilir. Tedavi için dikkatli bir hasta izleme programı gerekir. Hipotiroidinin düzeltilmesi amacı ile levotiroksin tedavisi uygulanır. Tedavinin süresi ve ilaç dozu her hasta için farklıdır. Nodül ile birlikte olmayan, çok büyük bir guatra yol açmayan hastalarda cerrahi girişim gerekmez. Bir Haşimoto hastasında tiroid bezinin ürettiği tiroid hormonu miktarı yeterli ise levotiroksin verilmez. Sadece eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak için tedavi uygulanır. Tiroid hormonu ile tedavinin ne kadar süreceği sık sorulan bir sorudur. Levotiroksin ile ihtiyaç duyulan tiroid hormonu eksikliğinin giderilmesi genellikle ömür boyu sürecektir. Eğer hipotiroidi söz konusu değilse tedavi gerekmez, sadece izlemekle yetinilir.Levotiroksin hastanın ihtiyacı olan tiroid hormonu eksikliğini giderir , klinik belirti ve yakınmaların ortadan kalkmasını, guatrın da küçülmesini sağlar.

Hürriyet / Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Yayın tarihi: 23.06.2005
1162
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.