Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Hareketsizlik diz kireçlenmesini daha kötü yapıyor

Hareketsizlik diz kireçlenmesini daha kötü yapıyor

Diz kireçlenmesi olan milyonlarca insan merdiven çıkarken, diz çökerken ve hatta yürürken bile çok fazla ağrı çektiği için hareketsiz kalabileceği bir hayat tarzını seçiyor. Fakat, kasların kullanılmaması diz kireçlenmesini daha kötü hale getiriyor.

Yıllarca, doktorlar osteoartrit (OA) olan hastalarına hareketsizliğin hastalığı ilerleteceğini söyledi ve acıya rağmen hareket etmelerini ve aktif kalmalarını tavsiye etti. Artık bu tavsiyeleri destekleyecek bilimsel kanıtlar var.

Araştırmacılar, diz OA sı olan ortalama 69 yaşlarındaki 107 insan üzerinde çalıştılar. Hastalara, acı duydukları esnada hareket etmeyi ne kadar önledikleri soruldu.

Araştırma sonuçları, hareket etmeyi reddeden hastaların gün içerisinde basitte olsa hareket eden insanlara oranla sakatlanmaya daha eğilimli olduğunu gösteriyor.

Utrecht'teki Netherlands Sağlık Servisi Enstitüsü Araştırma Merkezi'nde araştırmayla ilgilenen çalışma yazarı Martin P.M. Steultjens, "Kısa dönemde acı hissedilmesi hareketsiz kalınarak azaltılabilir. Fakat, uzun dönemde düşük aktivite seviyesi kas zayıflamaları gibi fiziksel kondisyon zayıflamasına neden olur" dedi.

"Bu kas zayıflamasına bağlı olarak, eklemler daha az zayıf hale gelir ve yük taşıma kabiliyetlerinde azalma görülür. Bu da sakatlanmalara veya artan yetersizliklere neden olabilir. Sonuç olarak, hasta hareket etmedikçe fiziksel yetersizliği artar" diye sözlerine devam etti.

Kas gücünde değişiklikler başlamasından sonra hareketsizliğin etkisi daha da artıyor. Bu da araştırmacılara göre, hareketsizliğin kas gücünü olumsuz etkilemek yanında başka etkileri olduğunu gösteriyor.

Problemin diğer bir parçası da, hareket etmeyen insanların rahatsızlıklarıyla ilgili ve günlük işlerini ve aktivitelerini yapmalarını engelleyen endişeler yaratmalarıdır

Araştırmacılara göre; OA hastaları, kaslarının güç ve hareketini sürekli kılabilmek için aktif kalmalı ve rutin egzersizlerini yerine getirmelidir.
Yayın tarihi: 08.07.2002
787
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.