Sağlık

Hareket kabiliyetinin düşmanı 'teknoloji'

Hareket kabiliyetinin düşmanı 'teknoloji'

Çok yoğun bilgisayar kullanan kişiler, 'aşırı kullanım sendromu' riskiyle karşı karşıya...

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Arman, teknolojinin gelişmesiyle hareket kabiliyetinin iyice azaldığını söyledi. Arman, Türk insanının egzersiz alışkanlığı da olmadığını, bu yüzden hareketsizliğe bağlı hastalıkların ortaya çıktığını belirtti.

Uzmanlar, bilgisayarı sık kullananlarda, el bileği, dirsek ve boyun ağrılarının sık görüldüğünü ve "aşırı kullanım sendromu"nun ortaya çıktığına dikkati çekiyor.

Büroda bilgisayarla yoğun çalışanların her yarım saatte bir, birkaç dakika da olsa hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Arman, bu kişilerin ağrılardan kurtulması için işyerlerinin uygun olması, bilgisayar, koltuk veya sandalyelerinin yüksekliklerinin iyi ayarlanması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Arman, işyerlerinde masa başı görevi yapanların bireysel hareket yapamaması durumunda topluca jimnastik yapması gerektiğini de vurgulayarak, "Büyük işyerlerinde topluca jimnastik yapılmalı. Haftada en az 3 gün spor yapmayan, büro işi yapan kişilerde bu ağrılar daha da artar. Büyük işyerlerinde, birçok Avrupa ülkesinde ve ABD'de olduğu gibi fitness center kurulmalı. Çalışanlar buralardan yararlanmalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 17.10.2003
700
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.