Sağlık

Hareket et ama yorulma!

Hareket et ama yorulma!

Bilim, kanserden kalbe kadar birçok hastalığa karşı hareketli bir yaşam önerirken, ağır fiziksel aktivitenin menopozdan sonra rahim kanserini tetiklediği ortaya çıktı

Fiziksel yorgunluk yaşlı kadınlarda rahim kanserini tetikliyor.

ABD'li bilim adamlarının yaptıkları geniş kapsamlı araştırma sonucunda, yoğun fiziksel aktivitenin menopoz sonrasında tehlikeli olabileceği ortaya konuldu. Gençliklerinde kilolu ve bel çevresi kalın olan kadınlarda bu risk daha da yüksek.

Iowa Kadın Sağlığı Araştırması'nı yürüten ABD Minnesota Üniversitesi'nde görevli Dr. Jeffrey P. Anderson ve ekibi, çalışmalara 1985 yılında başladı. 15 yıl boyunca 55-69 yaşlarında 40 bin kadın incelendi. Bu süreçte katılımcı kadınlardan 223'ünde rahim kanseri tespit edildi. Kadınları fiziksel aktivitelerine göre sınıflandıran uzmanlar, en yoğun fiziksel aktivitede bulunan kadınların rahim kanserine yakalanma riskinin, hemen hemen hiç fiziksel aktivitede bulunmayanlara oranla yüzde 42 daha fazla olduğunu tespit etti.

Haftada dört defadan fazla fiziksel aktivitelere katılan kadınlarda ise riskin iki katına çıktığı görüldü. Öte yandan kişilerin obez olup olmadığını hesaplamaya yarayan beden-kitle endeksinin, rahim kanseriyle doğrudan ilişkisi tespit edilemedi. Ancak gençliklerinde fazla kilolu olan kadınların rahim kanseri riski yüzde 83 daha yüksek çıktı.

Yayın tarihi: 03.05.2004
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.