Sağlık

Hap yerine kiviyi deneyin

Hap yerine kiviyi deneyin

Enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek açısından çok faydalı olan kiwi, aynı zamanda bir C vitamini deposu.

Yeni Zelanda kökenli bir meyve olan kivinin 100 gr.'ında 80 mg C vitamini bulunması kaçınılmaz bir gerçeğe, aynı zamanda da bir rekora işaret ediyor.

Bir çocuğun günlük C vitamini ihtiyacının normal koşullar altında 50 ila 60 miligram arasında olduğu düşünülürse, bu meyvenin kış aylarında şiddetle tavsiye edilebilecek, en iyi 'besin maddesi' olduğu ortaya çıkıyor.

C vitamininin hücrelerdeki yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesine katkıda bulunduğu da hatırlatalım. Böylece, kivi yaşlanmayı geciktiriyor ve kışın soğuk, nemli havasından kaynaklanan küçük soğuk algınlıklarını önlüyor.

Ama işi bununla da bitmiyor; kivi aynı zamanda mineral tuzlar, provitamin A ve özellikle kışın sık rastlanan nevraljilere, cilt sorunlarına karşı savaşmakta özellikle tavsiye edilen E ve B vitaminleri açısından zengin bir kaynak. Kısacası, kahvaltılarda 'kiviyi düşünmenizi' tavsiye ederiz!


Yayın tarihi: 24.01.2003
898
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.