Sağlık

Hangi hastalık hangi genlerle bağlantılı

Hangi hastalık hangi genlerle bağlantılı

Bilim adamlarının genler üzerindeki araştırması tüm hızıyla sürüyor.

MTHFR GENİ

1298 C: Kalp yetmezliğine, migren, damar, sinir hastalıkları ve meme kanserine yol açıyor. Etnik grupların bu genden olumsuz etkilenme sıralaması şöyle: Manav, Kürt, Çerkez, Boşnak, Bulgaristan göçmeni, Gürcü, Yörük, Türkmen.

677 T: Migren,sinir hastalıkları, yüksek tansiyon, meme kanseri,düşüklere yol açabiliyor. Etnik grupların bu genden olumsuz etkilenme sıralaması şöyle: Türkmenler, Yörükler, Boşnaklar, Bulgaristan göçmeni, Gürcü, Manav, Kürt, Çerkez

APO E GENİ

Lipidlerle ilgili bu gen damar sertliğine neden oluyor. Yurtdışında yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalığıyla bağı saptandı. Yüksek yağa bağlı hastalıklarda rol oynuyor. Üç farklı türü bulunuyor:

Epsilon 2: Lipidlerin emilim ve taşınmasında sorun çıkarıp, görevini yapamadığı için lipid metobolizması bozukluğuna yol açıyor. Etnik grupların bu genden olumsuz etkilenme sıralaması şöyle: Türkmenler, Bulgaristan göçmenleri, Boşnak, Gürcü, Çerkez, Kürt ve Yörükler.

Epsilon 3: Diğerlerinin aksine hastalıklardan koruyucu olduğu düşünülüyor. Etnik grupların bu genden olumlu etkilenme sıralaması şöyle: Yörük, Manav, Kürt, Boşnak, Gürcü, Türkmen, Çerkez,Bulgaristan Göçmeni.

Epsilon 4: Alzheimer, hafıza kaybına neden olduğu saptandı. Kısırlığa, damar sertliğine neden oluşyor. Etnik grupların bu genden olumsuz etkilenme sıralaması şöyle: Çerkez, Bulgaristan göçmeni, Manav, Boşnak, Gürcü, Yörük, Kürt, Türkmenler.

Kaynak: Hürriyet
Yayın tarihi: 25.02.2005
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.