Sağlık

Hamilelikten korunmanın doğal yolu "emzirmek"

Hamilelikten korunmanın doğal yolu "emzirmek"

Emzirmenin, doğal doğum kontrol yönteminden kilo verme ve kanserden korunmaya kadar pek çok yararı bulunuyor.

Amerikan Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Alper Mumcu, emzirmenin anne sağlığı açısından yararlarına işaret ederek, bunun ayrıca doğal bir doğum kontrol yöntemi olduğunu belirtti. Süt üretiminden sorumlu prolaktin hormonunun, beyinde yumurtlamayı kontrol eden hormonların salgılanması üzerinde etkisi bulunduğuna dikkati çeken Dr. Mumcu, "Bu etki sonucu yüksek prolaktin düzeyi varlığında, yumurtalıkta yeni yumurta hücresi gelişimi olmaz. Yumurtlama olmadığı için gebelik olasılığı da ortadan kalkar. Emzirmenin ilk 3 ay için koruyuculuğu yüzde 90'ın üzerindedir" dedi.

Emzirmenin hamilelikte alınan kiloların verilmesini de kolaylaştırdığını vurgulayan Dr. Mumcu, şunları kaydetti: "Emzirme ve süt üretimi, günde yaklaşık 500-1000 kalori harcanmasına neden olur. Emzirmeyen annelerin, bu kaloriyi yakmaları için 1 saatten daha uzun bir süre bisiklet binmesi ya da yürümesi gerekir. Emzirme ayrıca kanserden korur."

Uzman Dr. Alper Mumcu, emzirmenin özellikle meme kanseri riskini azalttığını da vurguladı.
Yayın tarihi: 04.10.2003
723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.