Sağlık

Hamilelerin yanında sigara içmeyin

Hamilelerin yanında sigara içmeyin

Pasif içici durumundaki hamileler, sigara içen hamileler kadar zarar görüyor.

Sigara kullanan anne adaylarında geçici tansiyon yüksekliği, solunum sorunları, kalp krizi ve kanama gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Sigara düşük, ölü doğumlar, erken doğumlar, büyüme geriliğine de yol açabiliyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Alper, hamilelikte sigara kullanımının son derece sakıncalı olduğunu vurgulayarak, sigaranın hem anneyi hem de bebeği belirgin şekilde olumsuz etkilediğini söyledi.

Alper, İngiltere'de yapılan bir araştırmada, medya desteğiyle sigara kullanımının zararları konusunda halkın bilgi düzeyinde artış sağlandığını, ancak sigara kullanım oranında bir değişme olmadığının gözlendiğini belirterek, "Ne yazık ki anne adayları tarafından ayrıntıları pek bilinmese de sigaranın gebelikteki zararları yaygın olarak biliniyor. Bu nedenle her anne adayının kendi bebeğini koruma sorumluluğunu üstlenmesi gerekir" dedi.

Sigara içmese bile sigara içilen ortamlarda bulunmak zorunda kalan hamilelerin de pasif içiciler olarak nitelendiğini belirten Alper, pasif içici durumundaki hamilelerin sigara içen hamileler kadar zarar gördüğünü vurguladı. Prof. Dr. Alper, sigara içenlerin, sigara içmeyen kişilerin Anayasal hakkı olan "sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına" saygılı olmaları gerektiğini belirterek, evde ve iş yerinde hamilelerin yanında sigara içmemeye özen gösterilmesini istedi.
Yayın tarihi: 10.01.2004
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.