Sağlık

Hamilelere sıcak uyarısı...

Hamilelere sıcak uyarısı...

Uzmanlar, aşırı sıcakların düşük riskini artırdığını belirterek anne adaylarını sıcak yaz günlerinin riskli saatlerinde dışarı çıkmamaları, giyim kuşam ve beslenmelerine özen göstermeleri konusunda uyarıyor...

Konya Doğum ve Çocukevi Başhekimi Operatör Dr. Yücel Fındık, aşırı sıcaklarda, düşüklerin de yaşanabileceğini bildirdi.

Fındık, yaptığı açıklamada, özel konumları dolayısıyla yaşlılarla çocuklar grubunda gösterilen hamilelerin, Türkiye'yi etkisi altına alan sıcaklarda daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Fındık, hamilelere, sıcak yaz günlerinin riskli saatlerinde dışarı çıkmamaları, giyim kuşam ve beslenmelerine özen göstermelerini önerdi. Hamilelerin, rahat, terletmeyen ince pamuklu giysiler giymeleri gerektiğini bildiren Fındık,

"Tatili, sahil şeridinde geçirmek isteyen hamileler, hava sıcaklığının en yüksek olduğu saatlerde deniz ve güneşten sakınmalı, yanlarında şemsiye bulundurmalılar. Çünkü güneşçarpması gerek anne adayı, gerekse bebek açısından istenmeyen sorunlara yol açabiler" dedi.

Fındık, aşırı terleme nedeniyle sıvı elektrolit dengesi bozulan hamilelerin, tansiyon sorunu ve su kaybına bağlı, aralarında böbreklerin de bulunduğu bazı hayati organlarının zarar gördüğünü, karnındaki bebeğin etkilendiğini kaydetti.

Riskli yaşlar

Hamilelik açısından en ideal dönemin 20-30 yaş arası olduğuna işaret eden Fındık, bunun üzerinde ve altındaki yaşlarda hamile kalanların her zaman dikkatli olmak zorunda olduğunu söyledi.

Küçük veya ileri yaşlarda hamile kalanların doğal olarak aşırı sıcaklardan daha fazla etkileneceğini bildiren Fındık, sakıncalı olarak nitelendirdiği yaşlarda hamile kalanların sıcak yaz günlerinde tedbiri elden bırakmamasında yarar olduğunu kaydetti.

Opr. Dr. Fındık, bulantı ve baş ağrısı gibi sorunları olanlarla baygınlık geçiren hamilelerin, en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.