Sağlık

Hamileler, sakatlığı önlemek için vitamin alın

Hamileler, sakatlığı önlemek için vitamin alın

Gebelikten 3 ay önce başlayarak ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca alınacak folik asit, ''spina bifida'' yani ''nöral tüp defektli'' bebek doğumlarını önemli oranda azaltıyor.

Türkiye'de her yıl 3 bin omurilik ve omurgası iyi gelişmemiş spina bifidalı bebek dünyaya geldiğini geldiğini söyleyen Spina Bifida Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. İbrahim Ulman, ''Bu anomali birçok faktörün etkisiyle oluşuyor. Ancak folik asit alınmasıyla bile vakaların yüzde 50-70 oranında azalması mümkün'' dedi. Hyatt Regency Otel'de düzenlenen toplantıda spina bifida hastaların birçok sorunları bulunduğunu belirterek, çözümlere yönelik sağlık politikası oluşturulması gerektiğini vurguladı. Toplantıda folik asidin bebeğin omurilik oluşumunda rol oynayan bir B vitamini çeşidi olduğu ve hamilelik döneminde folik asit ihtiyacının 2 kattan daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Hamilelik sırasında demir ve D vitamini ihtiyacı ise 2 kat artıyor. Hamilelerin yeterli oranda folik asit alabilmesi için günde 22 tabak brokoli, 37 tabak bezelye, 35 adet yumurta ya da 52 dilim ekmek yemesi gerekiyor. Ancak vitamin haplarıyla da bu ihtiyaç karşılanabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, hamilelik öncesi ve hamilelik boyunca günde en az 0.4 miligram folik asit öneriyor.
Yayın tarihi: 21.05.2002
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.