Sağlık

Hamileler için çalışmak riskli

Hamileler için çalışmak riskli

Hamilelik sırasında çalışmanın, anne ve çocuğun hayatlarını tehlikeye atabilecek derecede, kadınlarda kan basıncının yükselmesine yol açabildiği bildirildi.

İrlanda`daki Cork Üniversitesi doktorları tarafından yaklaşık 1000hamile kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, çalışan hamile kadınlarda, çalışmayanlara oranla, gebeliğin son aylarında yüksek tansiyon, proteinüri ve yaygın ödemle preeklampsi hastalığına yakalanma riskinin yaklaşık 5 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Prof. John Higgins, Journal of Epidemiology and Community Health (Salgın Hastalıklar-Halk Sağlığı) dergisine yaptığı açıklamada, ileri derecede preeklampsi ile hamilelik sırasındaçalışma arasında yakın ilişki tespit ettiklerini söyledi.

Araştırmada, 20`li yaşların sonlarında, ilk çocuklarına 18 ila 24 haftadır hamile olan kadınların kan basınçları incelenirken, araştırmaya katılan kadınların 250 kadarının tam gün çalıştığı, 289`unun çalışmadığı, 399`unun ise yarım gün çalıştığı açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek kan basıncı, tam gün çalışankadınlarda ölçüldü. Tam gün çalışan kadınlar, en yüksek preeklampsi riskini taşıyan grup oldu.

Hamile kadınların yaklaşık yüzde 5`inde görülen preeklampsinin, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına ve ceninde gelişim bozukluğuna yol açabildiği belirtiliyor.

Higgins ve ekibi, çalışmanın, stres hormonlarını artırdığını, bunun da tansiyonu yükselttiğini tahmin ediyorlar.
Şişmanlık, şeker hastalığı ve genetik özelliklerin de, preeklampsiriskini artıran diğer unsurların olduğu kaydediliyor.
Yayın tarihi: 11.04.2002
654
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.