Sağlık

Haftasonu bebeklerinde ölüm riskinin fazla olduğu tezi asılsız çıktı

Haftasonu bebeklerinde ölüm riskinin fazla olduğu tezi asılsız çıktı

Haftasonları hastanelerde deneyimsiz doktorlar olduğu için haftasonu doğan bebeklerin ölme riskinin haftaiçi doğanlara göre daha fazla olduğu tezi yeni yapılan bir araştırmayla çürütüldü.

1970 ve 1980'lerde gerçekleştirilen çalışmalarda kadınların haftaiçi bir günde doğurmasının çok daha güvenli olduğu söylenmişti.

Fakat 1995-1997 yılları arasında California'daki 1,5 milyon doğum vakasının incelendiği yeni araştırmada bu tezi destekleyecek hiçbir kanıt bulunmadı.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları geçmişte yapılan araştırmanın hatalı olmasının nedenini premature bebeklerin hastanelerin acil servislerine haftasonları daha çok geldiği gerçeğinin görmezden gelinmesine bağlıyorlar.

Araştırma başkanı Prof. Jeffrey Gould konuyla ilgili şunları söyledi "Ölme riski fazla olan premature bebeklerin haftaiçi günlerinden çok haftasonu hastanelere gelmesi ölüm sayısını şişiriyor".

Araştırma haftaiçi hastanelere gelen premature bebeklerin oranının %0.95 olduğunu haftasonu bu oranın %1.11'e çıktığını ortaya çıkardı.
Yayın tarihi: 12.06.2003
677
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.