Sağlık

Güzellik ve uzun yaşamın sırrı

Güzellik ve uzun yaşamın sırrı

Amerika'da çok satanlar listesine giren son diyet kitabı "Super Foods: Fourteen Foods That Will Change Your Life", sağlıklı kalmanın formülünün 14 gıda maddesinde olduğunu öne sürüyor. Hemen hemen hepsine Türk mutfağında da rastlanan bu 14 gıdayı kullananlar uzun yaşama ve güzelliğe kavuşuyor.

Zayıflama, sağlıklı kalma ve uzun yaşamın sırlarını bulmak için her yıl milyarlarca doların bilimsel araştırmalara ayrıldığı ABD'de yeni çıkan bir diyet kitabı, en çok satanlar listesinde. "Super Foods: Fourteen Foods That Will Change Your Life" başlıklı kitap, her şeyin sırrının 14 gıda maddesinde saklı olduğunu öne sürüyor. Birçoğu Türk mutfağında da bulunan 14 gıda maddesi şunlar:

Fasulye, brokkoli, yulaf, portakal, balkabağı, somon, soya, ıspanak, çay, domates, hindi, ceviz, yaban mersini ve yoğurt.

Kitaba göre, diyetlerinde bu gıda maddelerine ağırlık veren insanlar, uzun ve ''kilosuz'' bir yaşamın sırrını çözmüş oluyorlar. Süper diyet kitabı, daha şimdiden ABD'de en çok satan kitap haline geldi bile.

Observer Gazetesi'nin haberine göre, Amerikalı doktorlar, hastalarına süpermarkete giderken mucize olarak adlandırdıkları bu 14 gıda maddesini almaları konusunda ısrar ediyorlar. Süper diyet kitabının yardımcı yazarı Dr. Steven Pratt, sağlıklı ve uzun yaşamın, kilo vermenin herkesin bildiği bu 14 gıdayı tüketmekten geçtiğini belirterek şunları söyledi:

"Bu saydığımız gıdalar, doğru olarak tüketildiğinde vücudun biyokimyası değişiyor. Tüketilen süper gıdalar, hastalık hücrelerinin vücuda zarar vermelerini engelliyor. Ayrıca bu gıdaların tatları da çok güzel ve insanın kendisini iyi hissetmesine yol açıyor, daha iyi görünüyorsunuz ve daha enerjik oluyorsunuz."

Besin bakımından zengin, kalori bakımından düşük olan bu 14 gıdanın kalp, şeker, kanser ve erken bunamayı önlediğini de ifade eden Dr. Pratt, düşük kalori ve yüksek proteine dayanan "Atkins diyeti"yle zayıflayan Jennifer Aniston, Geri Halliwell ve Rene Zellweger'in büyük bir hata yaptığını kaydetti.

YÜKSEK BESİN DÜŞÜK KALORİ

Fasulye
Brokkoli
Yulaf
Portakal
Balkabağı
Somon balığı
Soya
Ispanak
Çay
Domates
Hindi
Ceviz
Yabanmersini
Yoğurt
Yayın tarihi: 25.04.2004
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.