Sağlık

Güzellik uykusuna yatmayı ihmal etmeyin

Güzellik uykusuna yatmayı ihmal etmeyin

Genç ve güzel bir cilde sahip olmak, yaşlanmanın izlerini ve etkilerini geciktirmek için, düzenli bir uyku çekmeniz çok önem taşıyor. Uyumak sadece cildinizi değil, beyninizi de dinlendiriyor.

Gününüzün nasıl geçeceğini büyük ölçüde gece nasıl uyuduğunuz belirliyor. Eğer uykunuzu almış olarak kalkıyorsanız, gün boyunca enerjik, canlı ve verimli oluyorsunuz.

Ancak gece pek iyi uyuyamadığınız zamanlar, hem beynininz hem de vücudunuz yeterince dinlenememiş olduğundan kendinizi gün boyunca yorgun hissediyorsunuz.

Üstelik yeterince derin uyumadığınız ve gerektiğinden az uyuduğunuz zamanlarda, organizmanız dengesini kaybediyor ve stres hormonunun üretimi artıyor. Uykusuz günlerde kendinizi daha sinirli hissetmenizin sebebi de bundan kaynaklanıyor.

Oysa hiç bir şey düzenli ve verimli bir uykunun yerini tutmuyor. Uyku esnasında hormon düzeyi dengeleniyor. Bağışıklık sistemi daha hızlı çalışıyor ve yenileniyor. Dolayısıyla, cildin gençliği ve tazeliği de korunmuş oluyor.
Yayın tarihi: 01.02.2003
625
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.