Sağlık

Güzellik için önce kişiliğini geliştir!

Güzellik için önce kişiliğini geliştir!

'Önemli olan ruh güzelliği' sözü boşuna değilmiş... Huyu iyi olanlar, güzel olarak algılanıyor. Güvenilirlik ve zekâ güzelliğe güzellik katıyor

İyi karakter özelliklerine sahip olanların güzel olarak değerlendirildikleri bilimsel olarak kanıtlandı. Kişiler, karakterini beğendikleri kişileri güzel olarak algılıyor.

ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Kevin Kniffin ve Binghamton Üniversitesi'nden David Sloan Wilson, içsel değerlerin, dış görünüşü ne kadar etkilediğini araştırırken, üç ayrı çalışma gerçekleştirdi. İlkinde deneklerden okul yıllıklarına bakarak aralarında tanıdıkları birinin de olduğu insanları güzelliklerine göre değerlendirmeleri istendi. İkinci deneyde önce bir spor takımının üyelerinden birbirlerini değerlendirmeleri istendi, sonra da onları hiç tanımayan kişilere bu takımın üyelerini nasıl buldukları soruldu. Son çalışmada ise altı haftalık bir yaz kampına gidecek olan gruba, hem kamp başlamadan önce hem de bittikten sonra diğer kişilere, güzelliklerine göre not vermeleri söylendi.

Her üç araştırmadan da şu sonuç çıktı:

Birbirlerini tanıyan kişiler, karşısındakinin dış görünüşünü değerlendirirken karakteri de dikkate alıyor. Güzellik sadece dış görünüşle belirlenmiyor. Kişiler partner seçerken ruh güzelliğine de önem veriyor. Olumlu karakter özellikleri kişileri daha çekici kılıyor. Özellikle de güvenilirlik, dost canlısı olmak ve zekâ güzelliğe güzellik katıyor. Wilson ve Kniffin, daha güzel görünmek isteyenlere, kişiliklerini geliştirmelerini öneriyor.
Yayın tarihi: 20.04.2004
861
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.