Sağlık

Güzelliğin maliyeti ağır oluyor

Güzelliğin maliyeti ağır oluyor

Uzmanlar, güzelleşmenin maliyetinin ağır olduğunu belirtiyor. Estetik alanda en fazla ameliyat talebi göğüslere olurken, göğsünü dikleştirmek, büyütmek ya da küçültmenin maliyeti 5-6 milyar lira arasında değişiyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Estetik ve Rekonsrüktif Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Rıza Özbek, plastik cerrahinin vücutta değişik nedenlerle oluşan doku eksikliklerinin onarımı anlamına geldiğini, estetiğin ise mecburiyet olmadan görünüm ya da fonksiyonu hoşa gitmeyen bölgelerde cerrahi girişime gidilmesi olduğunu belirtti.

RİSKİ DAHA AZ

Diğer ameliyatlara göre estetik ameliyatların zararları ve risklerinin az olduğunu ifade eden Özbek, "Çünkü bu ameliyatlar genellikle insanın dış bölgesinde,yani deri ve deri altı bölgesinde yapılır" dedi.

MODASI DA VAR

Estetiğin de modası olduğunu söyleyen Özbek, "Ancak estetik konusunda moda insana yakışan olmalıdır" diye konuştu. Özbek, en fazla talebin göğüs ameliyatlarına olduğunu bildirirken, bunu yüz bölgesi ameliyatı, burun ve gözkapağı ameliyatının izlediğini söyledi.

MALİYET AĞIR

Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların gelişen teknoloji ile çok rahat giderilebildiğini kaydeden Özbek, bunun maliyetinin 1.5 ile 4 milyar lira arasında değiştiğini söyledi.

Özbek, karın bölgesine de estetik uygulanabildiğini belirtirken, özellikle doğumdan sonra kadınlarda meydana gelen karın derisi sarkmasının tamamen giderilebildiğini bildirdi.

Özbek, estetik amaçlı karından yağ çekme (liposuction) yapılabildiğini söyledi.

KELLİĞİN DE ÇÖZÜMÜ VAR

Özbek, "tarama özürlüler" olarak tanımlanan keller için de çözüm olduğunu belirtirken, bunun maliyetinin santimetre kareye 500 milyon olduğunu söyledi.

"Yelken, kepçe" olarak ifade edilen kulakların da istenildiği gibi yapılabildiğini belirten Özbek, düzeltme ameliyatının 1.5 milyar lira olduğunu bildirdi.

İSTEĞE GÖRE GÖĞÜS

Bazı kadınların küçük göğüslerini büyütmek, bazıları ise büyük göğüslerini küçülttürmek istediğini anlatan Özbek, küçük göğüslüler için, içinde silikon jel olan kapsülün meme dokusu altına ya da kas altına yerleştirildiğini böylece kadının emzirmesinde bir sakınca yaratmadığını kaydetti.

Özbek, göğüslere bir çift protezin 5-6 milyara mal olduğunu bildirdi. Büyük göğüsleri küçültmenin diğerine nazaran daha zor olduğunu söyleyen Özbek, ameliyat sonrası göğüste küçük de olsa "T" biçiminde bir iz kalabildiğini söyledi. Özbek, bunun maliyetinin de 6 milyar lirayı geçtiğini ifade etti.

Yayın tarihi: 30.05.2002
2893
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.