Sağlık

Güzel ve bakımlı olmanın sırrı

Güzel ve bakımlı olmanın sırrı

Güzel ve bakımlı olmak isteyen her kadın, cilt bakımına özen gösterir.

Cildiniz sizi asla affetmez

Ancak bakım sırasında yapılan hatalar, bazen insana 'Keşke hiç cildimle ilgilenmeseydim' dedirtir. İşte bakım niyetine yapılan hatalardan birkaçı.

Çok fazla yıkamak

Yüz ve vücudu çok sık yıkamak, cilde zarar veriyor. Cilt uzmanları, yıkanmayı abartmamak gerektiğini belirtiyorlar.

Onlara göre, banyoda kullanılan sıvı sabun ve vücut şampuanları, cildi kurutuyor. Ayrıca, uzun vadede cildin doğal savunmasını azaltıyor.

Sivilceleri sıkmak

Yüzünüzde bir sivilce görür görmez onu iki tırnağınızın arasına sıkıştırıp sıkmak istersiniz. Bu karşı konulması gerçekten çok zor olan bir dürtüdür. Ancak sivilce sıkmanın cilde vereceği zararlar saymakla bitmiyor.

Bir sivilcenin kaybolmasına sevinirken, yüzünüzün kısa sürede sivilcelerle dolmasına da neden olabilirsiniz. Bunun yerine asit salisilik içeren bir deri merhemini günde iki kez sürmeyi deneyin.

Makyajı silmeden yatmak

Tamam, çok yorgunsunuz. Tuvalet masasının karşısına geçip makyajınızı temizlemeye üşeniyorsunuz. Oysa, bir geceden zarar gelmez, düşüncesiyle makyajınızı temizlemeden yatmanız, cildinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olur.

Güneşe aşık olmak

Unutmayın, yaz-kış, güneşli, güneşsiz günlerde, güneşe karşı koruyucu ürün kullanmalısınız. Sağlığınızı tehlikeye atmanız bir yana, koruyucu sürmeden güneşe çıkmak, cildinizin kısa sürede buruşup kırışmasına neden olur. Cildinizi güneşten korumazsanız, sonra çok pişman olursunuz.

Telefonkolik olmak

Telefonda konuşmakla cilde zarar vermek arasında bir bağlantı kurmakta zorlanabilirsiniz. Oysa telefon aygıtını kulağınıza dayayıp dakikalarca konuşursanız, telefon üzerindeki bakteriler cildin alt tabakalarına sızar.

Sık sık sivilce çıkarmanızın, yüzünüzün yan tarafında noktacıkların belirmesinin başlıca nedeni telefon aygıtlarıdır. Ayrıca sık sık elinizi çenenize dayamanız da sakıncalıdır Elinizdeki mikropların cildinizi etkilemesine izin vermiş olursunuz.

Nemlendirici kullanmayı sevmek

Ocak ayında, cildinizi koruyan krem, temmuz ayında cildinize zarar verebilir. Yaz aylarında çok fazla nemlendirici kullanmak cildiniz için zararlıdır.

Yaz aylarında cilt fazla yağlanacaktır. Bir de aşırı nemlendirici uygulaması yapılırsa, cilt bundan zarar görür.

Havuz başında pudralanmak

Cilt uzmanları, yaz aylarında yüze bol bol pudra sürmenin sakıncalarına dikkat çekiyorlar. Fondöten ve pudranın yaz aylarında mümkün olduğu kadar az kullanılması gerekiyor.

Cildin gözeneklerinin kapanması, terle zararlı maddelerin atılmasını engeller. Kış aylarında da bu iki kozmetik ürünü kullanımını abartmamakta yarar var.

Yayın tarihi: 11.01.2006
856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.