Sağlık

Güzel görünüm için değil, sağlık için boy uzatın

Güzel görünüm için değil, sağlık için boy uzatın

Uzmanlar uyarıyor: "Boy uzatma ameliyatlarına estetik kaygılarla başvurulması son derece yanlış!"

Prof. Dr. Sarısözen, her yaş grubuna mensup kişilere yapılabilen boy uzatma ameliyatı sayesinde, diğerine oranla daha kısa olan bacak, kol veya ellerin uzatılabildiğini söyledi. Bu ameliyatların yanlış kaynamış kırıklar ile doğumsal veya kaza sonucunda oluşan kısalıkların giderilmesinde de kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Sarısözen, hiçbir sakatlığı olmayan normal bireylerin de estetik kaygılarla boylarını uzatmak için bu ameliyatı olmak istediklerini kaydetti.

"Boy uzatma ameliyatlarına estetik kaygılarla başvurulması son derece yanlış" diyen Prof. Dr. Sarısözen, boy uzatma operasyonlarının oldukça zor geçtiğini, hastaların ameliyat sonrasında sıkıntılı günler yaşayabildiklerini vurguladı.

Prof. Dr. Sarısözen, kişinin sonradan pişman olmaması için operasyonun tüm evrelerinin hastaya iyi anlatılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Ameliyatı, en az 4 santimetre uzayacak şekilde öneriyoruz. Çevrelerinden bu ameliyatı duyan insanlar, ameliyat olduklarında birden bire uzayacaklarını sanıyorlar. Ancak hastalar, ameliyattan boyları uzun halde çıkmıyorlar. Uzama bacağa takılan bir cihazla sağlanıyor. Bu aletin bacağın ne kadar uzatılmak istendiğine bağlı olarak en az 3-4 ay taşınması gerekiyor. Boyu kısa olan insanların, bu ameliyatı uzamak için alternatif olarak düşünmemeleri gerek."
Yayın tarihi: 14.11.2003
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.