Sağlık

Gürültü kulakta işitme kaybına kadar giden zarar veriyor

Gürültü kulakta işitme kaybına kadar giden zarar veriyor

Çalışma ortamının gürültülü olması, uzun süre bu gürültüye maruz kalınması, kulakta geri dönülebilmesi mümkün olmayan zararlara yol açabilir. Bunların en önemlisi de hiç kuşkusuz işitme kaybıdır...

Yüksek şiddetteki ses iç kulaktaki işitme sinirlerine zarar verir. Sesin şiddeti ne kadar fazlaysa zarar verme ihtimali o kadar artar. Kulağa verdiği zarar sesin şiddeti kadar maruz kalma süresi ile de ilgilidir.

Gürültü öncelikle yüksek frekanslardaki seslerin (ince seslerin) işitilmesini azaltır. Gürültüye maruz kalma süresi uzarsa daha alçak frekanslardaki seslerin işitilmesi de etkilenir.

Gürültüye sadece kısa süreli maruz kalınması geçici ve az işitme kaybı yapabilir. Ancak uzun süreli ve tekrarlayan gürültü genellikle kalıcı işitme kaybı yapar.

90 db gürültüye günde 8 saatten daha fazla maruz kalınması, 100db gürültüye günde 2 saat, 115 db gürültüye de günde 15 dk'dan fazla maruz kalınması kalıcı zararlar verebilir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın!
Yayın tarihi: 20.03.2003
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.